EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

#WirtualnaPielgrzymka – SANTO SPIRITO IN SASSIA

12 maja 2020

#WirtualnaPielgrzymka – SANTO SPIRITO IN SASSIA

12 maja 2020

SANTO SPIRITO IN SASSIA

Cieszę się, że mogę dziękować Bogu w kościele Santo Spirito in Sassia, połączonym ze szpitalem o tej samej nazwie, który stał się wyspecjalizowanym ośrodkiem duszpasterskiej opieki nad chorymi, a także miejscem promowania duchowości Bożego Miłosierdzia. To znaczące i właściwe, że właśnie tutaj, obok starego szpitala, ludzie modlą się i pracują z troską o zdrowie ciała i ducha.

Jan Paweł II, 23 kwietnia 1995 r.

Przemierzając szlak św. Jana Pawła II w Rzymie musicie odwiedzić kościół pw. Św. Ducha czyli Santo Spirito in Sassia, jest on położony kilka kroków od Placu Świętego Piotra.

Kościół ten ma długą historię świadczenia miłosierdzia wobec ludzkiego ducha i ciała, a także piękny i bardzo bogaty wystój świątyni, którą zdobią liczne obrazy, freski, dzieła wybitnych twórców z wielu epok. Od lat jest też miejscem skupiającym rzymską Polonię oraz pielgrzymów z Polski.

W 1198 roku na zlecenie papieża Innocentego III obok kościoła został wybudowany pierwszy w Europie szpital pw. Ducha Świętego. Budowę i prowadzenie tego dzieła papież zlecił Guidonowi di Montpellierowi, założycielowi Bractwa Szpitalnego Ducha Świętego we Francji.

Kościół i szpital Ducha Świętego cieszą się niezwykle dobrą opinią wśród mieszkańców Rzymu, a także wśród pielgrzymów. Wnętrze świątyni poza częścią główną ma wiele kaplic po prawej i lewej stronie, a wszystkie są bogato zdobione. Dominującym tematem w malarstwie ze względu na przylegający do świątyni szpital są ewangeliczne sceny związane z uzdrowieniami ciała i ducha.

Trzecia kaplica po prawej stronie poświęcona jest obecnie Miłosierdziu Bożemu i św. Siostrze Faustynie. Znajduje się w niej obraz Jezusa Miłosiernego, statua św. Siostry Faustyny Kowalskiej oraz jej relikwiarz ofiarowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II po kanonizacji Apostołki Bożego Miłosierdzia.

Na kopule podzielonej na trzy części możecie podziwiać piękne malowidła. Po bokach ołtarza znajdują się obrazy przedstawiają Jezusa przywracającego wzrok niewidomemu oraz uzdrawiającego człowieka sparaliżowanego.

Ojciec Święty Jan Paweł II w 1991 roku ustanowił w kościele Santo Spirito in Sasia Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego .

Przy sanktuarium pracują siostry ze Zgromadzenia SS. Matki Bożej Miłosierdzia.

https://izi.travel/it/3c33-rzym-i-okolice-sladami-sw-jana-pawla-ii/pl#7a54535c-0ab9-46fa-9f5b-8193545a33a1

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.