EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

#WirtualnaPielgrzymka – SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ Z LORETO

4 maja 2020

#WirtualnaPielgrzymka – SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ Z LORETO

4 maja 2020

 

 

Z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 centrum Rzymu odwiedzi wielu pielgrzymów. Możliwość odwiedzania kościołów, oferujących wsparcie duchowe i kulturalne, będzie ważną okazją do spotkania z Kościołem rzymskim, a także bodźcem do nowej ewangelizacji i szeroko zakrojonej pracy misjonarskiej, która powinna na powrót stać się misją tego miasta.

Wiem, że w tym kierunku prowadzone są zmiany w parafii. Niechaj ta miejska misja, wymagająca współpracy duszpasterskiej, pozwoli na bardziej zdecydowane działania ewangelizacyjne w Rzymie.

[Jan Paweł II, San Salvatore in Lauro, 19 marca 1997 r.]

W poszukiwaniu miejsc dedykowanych Polskiemu Papieżowi, zabiorę Was na spacer w zaciszne miejsce w samym sercu Rzymu.

Niedaleko Watykanu znajduje się malutki kościółek. Jest to Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej. Położony jest przy Piazza di San Salvatore in Lauro 15, obok ruchliwej ulicy via dei Coronari.

Będąc w okolicy Zamku Świętego Anioła, wystarczy przejść przez Most Świętego Anioła a stamtąd to już tylko kilka kroków. Ukryte głęboko miedzy budynkami, Sanktuarium jest oazą ciszy i spokoju w pobliżu tak hałaśliwego i zatłoczonego centrum miasta.

Kościół został zbudowany na miejscu gaju laurowego w pobliżu rzeki Tybr (stąd nazwa lauro — wawrzyn), prawdopodobnie w XII wieku przez ojców celestynów, został rozbudowany w XV (piętnastym) wieku a potem spłonął. Odbudowany został w XVII (siedemnastym) wieku.

Wewnątrz sanktuarium odnajdziemy kaplicę poświęconą św. Janowi Pawłowi II. Są w niej relikwie naszego rodaka, to głównie przedmioty liturgiczne jak piuska (po włosku zucchetto lub papalina) czyli biała, mała okrągła papieska czapeczka noszona na szczycie głowy oraz kawałek podkoszulka skropionego krwią podczas zamachu na Papieża 13 maja 1981 roku.

Pogodny wizerunek świętego na obrazie wyeksponowany w Sanktuarium wywoła Wasz uśmiech i radość z faktu, że również tu dotarliście w poszukiwaniu Jego śladów.

https://izi.travel/it/3c33-rzym-i-okolice-sladami-sw-jana-pawla-ii/pl#7a54535c-0ab9-46fa-9f5b-8193545a33a1

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.