EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

#WirtualnaPielgrzymka – GROBOWIEC JANA PAWŁA II

16 maja 2020

#WirtualnaPielgrzymka – GROBOWIEC JANA PAWŁA II

16 maja 2020

#WirtualnaPielgrzymka – GROBOWIEC JANA PAWŁA II

Tak było w sierpniu, a potem w październiku pamiętnego

roku dwóch konklawe,

i tak będzie znów, gdy zajdzie potrzeba,

po mojej śmierci.

Trzeba, by przemawiała do nich wizja Michała Anioła.

«Con-clave»: wspólna troska o dziedzictwo kluczy,

kluczy Królestwa.

Jan Paweł II, Tryptyk rzymski

Kościoły są miejscem, które przechowuje pamięć o zmarłych. Tak jak początek życia religijnego każdego wierzącego wiąże się z chrzcielnicą, tak też jego kres, śmierć i pogrzeb również dokonują się w cieniu świątyni.

Jan Paweł II, Homilia podczas Mszy Świętej i konsekracji kościoła MB Fatimskiej na Krzeptówkach, 7 czerwca 1997 r.

 

Wielu polskich turystów zwiedzających Watykan poszukuje grobu papieża-Polaka. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie znajduje się on w Grotach Watykańskich, ale na terenie Bazyliki Świętego Piotra.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37. Pogrzeb był jednym z największych zgromadzeń chrześcijan w historii świata. Na ceremonię przybyło do Rzymu około 4 milionów ludzi. Ponadto w wielu krajach świata odbyły się lokalne uroczystości żałobne. W pogrzebie uczestniczyło 4 królów, 5 królowych, ponad 70 prezydentów państw reprezentujących kraje z różnych zakątków globu, wielu wyznawców innych religii. Nabożeństwo prowadzone było w języku łacińskim; modlono się również po włosku, francusku, polsku, niemiecku, w języku suahili, tagalskim i po portugalsku.

Wierni na placu św. Piotra krzyczeli: Santo Subito! – był to krzyk tłumu wiernych, którzy w ten sposób domagali się szybkiej kanonizacji Jana Pawła II.

I tak też się stało. Zaledwie po 2 miesiącach od śmierci, papież Benedykt XVI rozpoczął proces beatyfikacyjny.

Grobowiec Jana Pawła II początkowo był umiejscowiony w podziemnej krypcie Bazyliki Świętego Piotra, w pobliżu miejsca, gdzie według tradycji miałby znajdować się grobowiec św. Piotra. Od zakończenia uroczystości związanych z beatyfikacją Jana Pawła II, 30 kwietnia 2011 r., na miejsce ostatniego spoczynku świętego Jana Pawła II wybrano grobowiec znajdują się po prawej stronie od wejścia do Bazyliki, w Kaplicy Świętego Sebastiana. Widniała na nim płyta z białego marmuru, z napisem : BŁOGOSŁAWIONY JAN PAWEŁ II PAPIEŻ. Po zakończeniu procesu beatyfikacyjnego w 2011 r., płytę nagrobną przewieziono i złożono w Łagiewnikach pod Krakowem. W dzień uroczystości związanych z kanonizacją Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 r., na płycie grobowca zamieszczono nowy napis: ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II PAPIEŻ.

Aby trafić do grobu św. Jana Pawła II należy przejść obok znajdującą się w najbliższym sąsiedztwie kaplicy z Piętą Michała Anioła. Jeśli chcecie zatrzymać się tu kilka chwil aby pogrążyć w ciszy i w modlitwie, postarajcie się dotrzeć na miejsce wcześnie rano, najlepiej  tuż po otwarciu świątyni.

W każdy czwartek o g. 7.10 przy grobie św. Jana Pawła II odprawiana jest Msza Święta w języku polskim, transmitowana przez Radio Watykańskie, Radio Maryja i kilka innych rozgłośni radiowych. Tradycja czwartkowych Eucharystii sprawowanych przy grobie św. Jana Pawła II jest długa. Msze św. z udziałem Polaków zostały zapoczątkowane zaraz po śmierci Ojca Świętego. W tej szczególnej modlitwie bierze udział co tydzień wielu Polaków, zarówno mieszkających w Rzymie, jak i przyjeżdżających  do Wiecznego Miasta.

https://izi.travel/it/3c33-rzym-i-okolice-sladami-sw-jana-pawla-ii/pl#7a54535c-0ab9-46fa-9f5b-8193545a33a1

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.