EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

#WirtualnaPielgrzymka – DOM PIELGRZYMA

11 maja 2020

#WirtualnaPielgrzymka – DOM PIELGRZYMA

11 maja 2020

DOM PIELGRZYMA

 Chcemy, ażeby ten dom służył naszemu pielgrzymowaniu. Pielgrzymowaniu każdego człowieka, a w szczególności każdego Polaka, czy to z Polski, czy z jakiejkolwiek strony świata. Żeby był miejscem, na którym ten pielgrzym się zatrzymuje, do którego przybywa i z którego odchodzi umocniony, podniesiony na duchu, zaprawiony do nowej nadziei. Takie jest przeznaczenie ogólne tego domu. Jest darem pielgrzymów dla pielgrzymów. Darem dzisiejszego pokolenia pielgrzymów dla dzisiejszego pokolenia, ale także i dla następnych coraz dalszych pokoleń pielgrzymów, tak jak kiedyś takim darem było polskie hospicjum, które tutaj w Rzymie powołał do istnienia Sługa Boży kard. Stanisław Hozjusz.

Jan Paweł II, Przemówienie z okazji otwarcia Domu Polskiego w Rzymie, 7 listopada 1981 r.

 Chcecie zobaczyć osobiste przedmioty Jana Pawła II oraz dary, jakie otrzymał, w tym pamiątki po królach Polski? Na pewno znajdziecie je 12 km od Watykanu, w północno-zachodniej części Rzymu, w Domu Polskim im. Jana Pawła II przy via Cassia 1200, gdzie królują polska gościnność i duchowość.

Gdy Karol Wojtyła został papieżem, Polacy zaczęli pielgrzymowanie do Rzymu na niespotykaną wcześniej skalę, dlatego potrzebne było miejsce, gdzie mogliby się zatrzymać. Tym miejscem, od 1981 roku do dzisiaj jest Dom Polski, dar Polaków z całego świata dla wspaniałego rodaka. Ojciec Święty osobiście go poświęcił co upamiętnia tablica w holu wejściowym.

W kaplicy przechowywane są relikwie krwi świętego Jana Pawła II. W Domu Polskim są ponadto zgromadzone zbiory ośrodka dokumentacji i studium pontyfikatu.

Dojedziecie tutaj:

  • z centrum Rzymu – autobusami 201, 907
  • pociągiem – należy wysiąść na stacji La Giustiniana
  • a także samochodem – zjazd z GRA (Grande Raccordo Anulare) nr 5, kierunek Cassia-Viterbo

Jan Paweł II marzył, aby każdy pielgrzym wyjeżdżał z Domu Polskiego umocniony i podniesiony na duchu.

Najlepiej sami przekonajcie się, że warto tu być.

https://izi.travel/it/3c33-rzym-i-okolice-sladami-sw-jana-pawla-ii/pl#7a54535c-0ab9-46fa-9f5b-8193545a33a1

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.