EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

#WirtualnaPielgrzymka – CASTEL GANDOLFO

15 maja 2020

#WirtualnaPielgrzymka – CASTEL GANDOLFO

15 maja 2020

CASTEL GANDOLFO

 

Wielu Polaków przybywa do Rzymu, niektórzy odwiedzają też Castel Gandolfo. Kiedy znajdą się w kaplicy domowej tej rezydencji Papieża, o dziwo spotkają się tam z freskami na ścianach bocznej kaplicy upamiętniającymi dwa wydarzenia z dziejów naszych, polskich. Pierwszy, to obrona Jasnej Góry, a drugi to «Cud nad Wisłą».

Jak to się stało, jak do tego doszło? Otóż te malowidła kazał w kaplicy w Castel Gandolfo wymalować papież Pius XI, który podczas bitwy warszawskiej, w 1920 roku był nuncjuszem apostolskim w Warszawie. To jego decyzja, jego inicjatywa sprawiła, że Papież Polak zastał tam, w kaplicy, dzieje swojego Narodu. A w szczególności wydarzenia tak bardzo mi bliskie, bo — jak już powiedziałem w Radzyminie — właśnie wtedy, w 1920 roku, gdy bolszewicy szli na Warszawę, wtedy się urodziłem…

Jan Paweł II, Przemówienie na zakończenie Liturgii Słowa przed katedrą św. Floriana w Warszawie, 13 czerwca 1999 r.

Dziś zabieramy Was na wycieczkę w okolice Rzymu, do Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo. Pojedziemy tam specjalną kolejką.

Latem temperatury w Rzymie są naprawdę wysokie. Rzymianie, gdy tylko nadarzy się okazja, uciekają nad morskie plaże lub nad jeziora znajdujące się nieopodal stolicy.

Od wieków zwyczaj ten kultywowali też kolejni Biskupi Rzymu. Obecny papież Franciszek jednak zrezygnował z wakacji w Castel Gandolfo i zdecydował aby drzwi wielkiej wznoszącej się tam rezydencji otwarte zostały dla turystów!

Po raz pierwszy zajrzeć możemy więc do 20 pokoi, które dotąd dla oczu ciekawskich były niedostępne. Wśród nich znajduje się m.in. prywatna papieska sypialnia wraz z przylegającą do niej kaplicą. Poza niezwykłymi apartamentami czeka tu na nas 400 lat historii, liczne obrazy, liturgiczne stroje, mundury, a nawet lektyka Piusa IX i bmw Jana Pawła II! Do pałacu przylega lądowisko helikopterów, którymi papieże przemieszczali się z Watykanu do swej letniej rezydencji oraz odkryty basen, wzniesiony za pontyfikatu Jana Pawła II.

Łącznie papieska rezydencja w Castel Gandolfo rozciąga się na powierzchni 55 ha, co stanowi obszar aż 11 razy większy od samego Watykanu! W granicach tego terytorium ulokowany jest pałac papieski, którego budowę rozpoczęto w latach dwudziestych XVII wieku oraz mieszczące się w nim obserwatorium astronomiczne. Sporą część obszaru zajmuje ogromny ogród wypełniony kwiatami oraz ogromny ogród warzywny. Tutejsze całkiem pokaźne gospodarstwo ogrodniczo-rolne zaopatruje w żywność Stolicę Apostolską, a część rolnych płodów sprzedawanych jest też w najbliższej okolicy.

Specjalna elektryczna kolejka zawiezie Was ze stacji Roma San Pietro do podrzymskiej rezydencji papieży w Castel Gandolfo. Pociąg kursuje w każdą sobotę, a odjazd jest zawsze w godzinach porannych.

Jeśli natomiast chcecie wyruszyć z centrum miasta to pamiętajcie, że ze stacji Termini odjeżdżają co pół godziny w kierunku Castel Gandolfo podmiejskie pociągi, które również dowiozą Was bezpiecznie do celu.

https://izi.travel/it/3c33-rzym-i-okolice-sladami-sw-jana-pawla-ii/pl#7a54535c-0ab9-46fa-9f5b-8193545a33a1

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.