EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

WICEPREMIER PIOTR GLIŃSKI NA WYSTAWIE „WILLMANN ENCORE”

4 lutego 2021

WICEPREMIER PIOTR GLIŃSKI NA WYSTAWIE „WILLMANN ENCORE”

4 lutego 2021

Prace Michaela Leopolda Willmanna, nazywanego „śląskim Rembrandtem” prezentowane są na wystawie Willmann encore. Męczeństwa apostołów w oddziale Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. „To wielkie malarstwo światowe” – powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, który w czwartek 4 lutego odwiedził ekspozycję.

Wystawę można oglądać w oddziale Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy pl. Bankowym. Dzieła jednego z najwybitniejszych malarzy doby baroku, Michaela Leopolda Willmanna, nazywanego „śląskim Rembrandtem”, po raz pierwszy prezentowane są w Warszawie dzięki współpracy trzech muzeów – Mt 5,14, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Na wystawę zapraszał Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14 i kurator wystawy, który podkreślał wagę scalenia po raz pierwszy obrazów cyklu Męczeństwa apostołów i zachęcał do jej odwiedzania mimo trudnych czasów. O pracach Willmanna i ich powojennych perypetiach opowiedział dr Edgar Sukiennik, ekspert Muzeum.  Wicepremier Piotr Gliński wyraził radość, że nowy oddział Mt 5,14 zaczął żyć „nowym życiem wspaniałym”, bo „z jednej strony opiekujemy się w sposób nowoczesny kolekcją Porczyńskich, z drugiej strony możemy realizować takie wspaniałe wystawy”. Przypomniał, że „po tylu latach od czasów wojny mamy możliwość zobaczenia Michaela Willmanna w Warszawie”. „I to te najważniejsze dzieła, największe dzieła. To robi wrażenie” – dodał. „Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki i tych, którzy by chcieli zostać miłośnikami sztuki, bo to jest wielkie malarstwo światowe dostępne na wyciągnięcie ręki” – podkreślił minister kultury.

Warszawska wystawa jest swoistą kontynuacją wystawy Willmann. Opus magnum, prezentowanej we Wrocławiu w ubiegłym roku. Z bogatego, liczącego ok. 500 prac dorobku artystycznego Michaela Leopolda Willmanna, do czasów współczesnych zachowało się ok. 300 dzieł.

W Warszawie prace są prezentowane w dwóch odsłonach i w dwóch lokalizacjach. W oddziale Mt 5,14 przy pl. Bankowym wyeksponowanych jest 18 wielkich płócien ze słynnego cyklu Męczeństwa apostołów, scalonego po przeszło 75 latach (pierwotnie obrazy z tego cyklu dekorowały kościół opactwa OO. Cystersów w Lubiążu, a po światowej wojnie znalazły się w wybranych warszawskich świątyniach). Natomiast w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można zobaczyć wystawę Willmann. Opus minor, prezentującą dzieła o mniejszych rozmiarach, ale nie mniejszej wartości. Znajduje się na niej 30 obrazów olejnych oraz rysunki autorstwa Michaela Willmanna, a także grafiki inspirowane jego twórczością. Łącznie na wystawie pokazanych jest 53 prac ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

 

fot. Mt 5,14/Julia Tecmer