EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

Projekt edukacyjny

8 listopada 2019

Projekt edukacyjny

8 listopada 2019

Zasadnicza cześć projektu „Warszawa Wojtyły” to jest skierowana do uczniów szkół podstawowych i liceów. Jego celem jest zapoznanie młodych ludzi z historią relacji przyszłego papieża z polską stolicą, miejscami, w których przebywał i ludźmi, z którymi współpracował.

Prezentacji projektu w szkołach towarzyszy zwykle replika Warszawy M-20, czyli historycznego auta, którego właścicielem od 1958 r. był właśnie bp Karol Wojtyła. Co prawda, przyszły papież nigdy nie miał prawa jazdy, ale jeździł nią z kierowcą, regularnie odprowadzając składki ubezpieczeniowe i opłacając podatki. Auto było dla niego niezawodnym środkiem transportu.

Krakowski biskup, a później kardynał, dojeżdżał Warszawą na wizytacje parafii oraz wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także na górskie wycieczki i spływy kajakowe. Autem podróżował także do stolicy, gdzie spotykał się z drugim patronem Muzeum, prymasem Stefanem Wyszyńskim.

Samochód z rozrzewnieniem wspominają przyjaciele i znajomi księdza, docierał nim bowiem latem na górskie wycieczki i kajaki, a zimą na narty. Czasem – ku wielkiej radości młodych – pojawiał się niespodziewanie na spotkaniach oazowych czy biwakach. Odwiedzał też swoich młodych przyjaciół z Rodzinki.

Pasażera „garbuski” regularnie śledzili oficerowie SB. Starali się dotrzeć do niego przez kierowcę Józefa Muchę, którego nie raz szantażowali. Karol Wojtyła musiał żywić sentyment do swojego pierwszego auta. Mimo, że korzystał później z innych, bardziej nowoczesnych samochodów, na sprzedaż Warszawy zdecydował się dopiero w 1977 r.

Obecnie właścicielem samochodu jest Marek Schramm, mieszkający w niemieckim miasteczku Ilmenau. On też ma komplet dokumentów wystawionych na nazwisko Wojtyły. Oryginał posłużył jako wzór do wykonania repliki. Powstała ona dzięki zespołowi programu „Samochód marzeń: kup i zrób” pod kierownictwem Adama Klimka. Zakupione auto, pochodzące jak autentyk z drugiej połowy lat 50., pod fachowym okiem ekipy z TVN Turbo zyskało odpowiedni wygląd i techniczne parametry. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania.

Auto służy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego do prowadzenia objazdowego projektu edukacyjnego. Dzieci i młodzież mogą zobaczyć, dotknąć, a nawet wsiąść do samochodu, jakim jeździł przyszły papież. Pracownicy Muzeum w salach lekcyjnych lub pod gołym niebem prowadzą lekcje z języka polskiego, historii i WOS-u, warsztaty oraz zabawy z konkursami.