EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

Warszawskie korzenie Wojtyły

1 listopada 2019

Warszawskie korzenie Wojtyły

1 listopada 2019

Kto wie, że grób pradziadka Karola Wojtyły znajduje się na Powązkach? „Znajdź kwaterę 185, rząd 4, miejsce 25” – Mt 5,14 zachęca do poznania historii pradziadka Karola Wojtyły, Mikołaja Kaczorowskiego (1796-1872).

Urodził się i dorastał w Magnuszewie na Mazowszu. Był dwukrotnie żonaty – z pierwszą żoną, Franciszką Kurzawą, miał czworo dzieci, a z drugą, Urszulą Malinowską – siedmioro, wśród nich Feliksa Pawła (ojca Emilii, matki Karola Wojtyły). Niemal całe życie, ponad 30 lat, przepracował w Michalowie – majątku należącym do Zamoyskich. Był m.in. fornalem, stangretem oraz szynkarzem. W 1865 r. przeprowadził się do Warszawy, gdzie przez krótki czas pracował w Pałacu Zamoyskich przy Nowym Świecie. Ze względu na problemy zdrowotne przeniósł się potem do mieszkającego w śródmieściu brata, Tomasza. Mikołaj Kaczorowski zmarł 7 lipca 1872 roku i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. Grób pradziadka św. Jana Pawła II odnalazła w 2018 r. dr Milena Kindziuk z UKSW, autorka biografii Emilii Wojtyłowej.

Kwestując na rzecz Starych Powązek 1 listopada, do poznania tej historii zachęcał Marcin Adamczewski, dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Na Powązkach była także obecna replika warszawy M-20, czyli historycznego auta, którego właścicielem od 1958 r. był właśnie bp Karol Wojtyła.