EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

TU URODZIŁA SIĘ MATKA PRYMASA

5 października 2020

TU URODZIŁA SIĘ MATKA PRYMASA

5 października 2020

W miejscowości Fidest niedaleko Wyszkowa uroczyście odsłonięto głaz pamięci, poświęcony Juliannie Wyszyńskiej de domo Karp, matce prymasa Stefana Wyszyńskiego, która urodziła się w tej miejscowości. W uroczystościach wziął udział Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 

Na 2,5-tonowym głazie umiejscowionym u stóp drewnianego krzyża znalazło się zdjęcie małego Stefana Wyszyńskiego z mamą Julianną, a także słowa Prymasa Tysiąclecia: „Nienawiść uleczyć można tylko miłością”. Do postawienia pomnika przyczynili się mieszkańcy Fidestu na czele z sołtysem Zdzisławem Karpem oraz Andrzejem Karpem (jego dziadek Antoni był bratem matki prymasa). Uroczystego poświęcenia monumentu dokonał bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele Mt 5,14, Instytutu Prymasowskiego, poczty sztandarowe Archikonfraterni Literackiej, duchowieństwo, przedstawiciele okolicznych szkół oraz nadleśnictwa.

Julianna Wyszyńska urodziła się 143 lata temu w domu w pobliżu miejsca, gdzie obecnie postawiono głaz. Dziś domu już nie ma. Pochodziła ze szlacheckiej rodziny podlaskiej herbu Karp, była córką Adama Karpa i Anieli de domo Giziewicz. Wcześnie osierocona trafiła do Warszawy, gdzie procowała jako pomoc domowa. Często bywała w Kamieńczyku, a że rodziny Wyszyńskich i Karpów znały się od dawna, znali się też i młodzi Stanisław oraz Julianna. Ich znajomość przerodziła się w miłość, a ta zaowocowała ślubem, który odbył się 4 maja 1899 r. w Prostyni. Stamtąd państwo Wyszyńscy przeprowadzili się do Zuzeli, gdzie przyszedł na świat przyszły Prymas Tysiąclecia.