EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

TABLEAU STUDIA „39”

24 kwietnia 2020

TABLEAU STUDIA „39”

24 kwietnia 2020

Twórca: Atelier fotograficzne Foto-Bielec w Krakowie

Materiał: Papier naklejony na cienką płytę pilśniową w ramie

Wym. 175 cm × 130 cm × 2 cm

 

Trudno w Polsce być artystą, nie przeszedłszy przez Kraków. Mam na myśli wszystkie gałęzie sztuki. I tę gałąź, z którą byłem może najbliżej związany, to znaczy sztukę żywego słowa, sztukę teatru, i plastykę we wszystkich jej kierunkach i specyfikacjach: zarówno malarstwo, jak rzeźbę i architekturę.”

[Jan Paweł II, Przemówienie do przedstawicieli świata nauki i kultury, Kraków, 8 czerwca 1979 r.]

 

W 1938 roku 18-letni Karol Wojtyła przyjechał z Wadowic do Krakowa, aby podjąć studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim – najstarszej i najbardziej prestiżowej uczelni w Polsce. Swoje fascynacje sceniczne rozwijał w studenckiej grupie teatralnej Studio „39”. 7 czerwca 1939 r. wziął udział w inscenizacji komedii muzycznej o panu Twardowskim pt. Kawaler księżycowy autorstwa Mariana Niżyńskiego. Wśród 12 znaków zodiaku występujących w sztuce Karol Wojtyła zagrał rolę Byka. Reklamie premierowego spektaklu miały służyć zdjęcia wszystkich wykonawców oraz ich profesorów umieszczone w okolicznościowym tableau.

W zbiorach Mt 5,14 znajduje się oryginalne tableau Studia Dramatycznego, na którym widnieje 49 portretów. W górnej partii eksponatu widoczne są fotografie wykładowców akademickich oraz twórców spektaklu, w dolnych rzędach widnieją zaś zdjęcia studentów występujących w przedstawieniu. W trzecim rzędzie od dołu, pierwszy z prawej znajduje się Karol Wojtyła. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w maju 1939 r. w zakładzie fotograficznym Pawła Bielca.

Przedstawienie odbyło się w zaplanowanym terminie na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego. Większość studentów nie otrzymała odbitek zdjęć z tego tableau, gdyż niemiecka okupacja przerwała ich studia. Karol Wojtyła dostał zdjęcie dopiero w 1993 r., gdy delegacja władz miejskich Krakowa udała się do Watykanu i wręczyła mu jego portret z młodości. Gdy Jan Paweł II otrzymał fotografię, powiedział z zaskoczeniem: „Popatrzcie, co wyście ze mnie zrobili!”.