EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

SZTUKA ŻYCIA WG PROFESORA STANISŁAWA GRYGIELA

22 lutego 2021

SZTUKA ŻYCIA WG PROFESORA STANISŁAWA GRYGIELA

22 lutego 2021

W czwartek 25 lutego 2021 r. o godz. 18.00 Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II zapraszają na panel dyskusyjny on-line poświęcony książce prof. Stanisława Grygiela Żyć znaczy filozofować, która niedawno ukazała się nakładem Muzeum. Rozmowę będzie można oglądać na żywo na kanale YouTube oraz w mediach społecznościowych Mt 5,14.

W debacie udział wezmą:

  • prof. Stanisław Grygiel, filozof i teolog, wykładowca filozofii człowieka na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, autor książki Żyć znaczy filozofować
  • dr Maria Zboralska, pisarka i publicystka, redaktor „Miłujcie się”, współautorka książki Żyć znaczy filozofować
  • dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, teolog kultury, kierownik Instytutu Badań Naukowych Centrum Myśli Jana Pawła II, wykładowca w Instytucie Dialogu Wiary i Kultury Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
  • jako moderator Grzegorz Polak, publicysta, zastępca dyrektora Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

* * *

W grudniu 2020 r. nakładem Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ukazał się wywiad-rzeka dr Marii Zboralskiej z prof. Stanisławem Grygielem, wybitnym filozofem, uczniem i przyjacielem Jana Pawła II. Książka Żyć znaczy filozofować to przejmująca opowieść o życiu, a jednocześnie prawdziwa szkoła wiary i mądrości.

W poszukiwaniu autorytetów i zgłębienia wiedzy z zakresu filozofii często sięgamy po lektury, które pokazują mądre drogowskazy. Stanisław Grygiel wspomina wybitne osobowości, które spotkał na swojej drodze, jak ks. Józefa Tischnera, Stefana Weidla SI, Hannę Malewską, ks. Stanisława Czartoryskiego, bp. Jana Pietraszkę, kard. Carla Caffarrę, Josepha Ratzingera i Karola Wojtyłę. Bogato cytuje także klasykę literatury oraz fascynująco opowiada o muzyce. Wyjątkowe są również osobiste anegdoty oraz przemyślenia na temat małżeństwa, rodziny czy historii Polski. Wielopłaszczyznowy tekst można odczytywać na różnych poziomach, na każdym odkrywając jego bogactwo.

Patronat nad książką objęło Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Polskie Radio SA.