EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

#WirtualnaPielgrzymka – SZPITAL GEMELLI

14 maja 2020

#WirtualnaPielgrzymka – SZPITAL GEMELLI

14 maja 2020

SZPITAL GEMELLI

Podczas pobytu w poliklinice Gemelli doświadczyłem wiele ludzkiej życzliwości ze wszystkich stron świata; życzliwość ta objawiała się przede wszystkim w modlitwie. Przed oczyma miałem wówczas scenę z życia pierwszych chrześcijan, którzy «nieustannie modlili się do Boga», gdy życie Piotra było wystawione na wielkie niebezpieczeństwo.

Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy św. i konsekracji sanktuarium MB Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach, 7 czerwca 1997 r.

 

Zachęcam Was również do podziwiania innego pomnika upamiętniającego osobę Ojca Świętego. Rzeźbę, którą moim zdaniem warto zobaczyć wykonał włoski artysta Stefano Pierotti. Została ona inaugurowana przez Stanisława kard. Dziwisza 30 czerwca 2009 r.

To pomnik o wysokości około 4,6 metra wykonany z białego marmuru i usytuowany na placu przed głównym wejściem do szpitala Gemelli. Dzieło zatytułowano słowami Nie lękajcie się, wypowiedzianymi przez papieża w 1978 roku, w trakcie Mszy Świętej rozpoczynającej wieloletni Pontyfikat.

W tym szpitalu Jan Paweł II spędził jako pacjent aż 153 dni.

Po raz pierwszy trafił tu po zamachu na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 r., a po raz ostatni w 2005 r. W trakcie pobytu w szpitalu Gemelli, Papież aż 21 razy błogosławił chorych i wiernych ze szpitalnego okna na dziesiątym piętrze, przekazując w ten sposób tradycyjne niedzielne błogosławieństwo Anioł Pański dodając otuchy najbardziej cierpiącym i potrzebującym.

Biorąc pod uwagę ilość czasu tam spędzonego, Jan Paweł II określił szpital Gemelli -Watykanem nr III.

https://izi.travel/it/3c33-rzym-i-okolice-sladami-sw-jana-pawla-ii/pl#7a54535c-0ab9-46fa-9f5b-8193545a33a1

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.