EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

SZEPTY PIASKU

19 grudnia 2023

Wystawa "Szepty piasku", Cepelin Books, Stary Rynek, Słupsk

SZEPTY PIASKU

19 grudnia 2023

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia o godz. 18.00 w galerii Cepelin w Słupsku odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Magdaleny Juszczyk – fotograf i reżyser filmowej, współpracującej z Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Wystawa Szepty piasku jest owocem podróży artystki do Azji Środkowej w latach 2018-2022.

Nie bez przyczyny jako pole do obserwacji wybrany został Uzbekistan – tędy przez wieki prowadził jedwabny szlak, dzięki rzece Amu Darii i jej dopływom  na pustyni rozkwitły miasta oazy takie jak Merw, Chiwa, Buchara, Samarkanda i Kokand. To do nich, po miesiącach spędzonych pod bezlitosnym słońcem pustyni, przybywali podróżnicy, ciesząc się bogactwem zieleni i owoców. Nawet dziś przekroczenie murów Chiwy jest jak cofnięcie się w czasie o stulecia.

Ziemia ta i jej mieszkańcy przez wieki konsekwentnie wystrzegali się wojen, jednak Jozef Stalin i po ten kraj wyciągnął swoje łapy, w latach 1936-1937 doprowadzając do wielkiej czystki, której konsekwencją było wyeliminowanie prawie 100 tysięcy przedstawicieli uzbeckiej inteligencji.

Pod rządami Stalina kraj ten dotknęła jedna z największych katastrof ekologicznych w dziejach ludzkości – zanikanie Morza Aralskiego. 80 lat temu przez Uzbekistan szli także żołnierze Armii Andersa, pozostawiając po sobie 18 polskich cmentarzy wojennych, a także wiele nieodkrytych mogił.

Dziś jesteśmy świadkami tego, iż mimo przeciwności losu dumny naród uzbecki w zaciszu swoich domostw kultywuje życie zgodne z naturą, z wielkim poszanowaniem więzi rodzinnych. Zapraszamy do zanurzenia się w jego świat i do wsłuchania się w szepty pisaku.

Podczas wernisażu 26 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się także pokaz filmów dokumentalnych.

Patronem wystawy jest Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Wystawa Szepty piasku, Cepelin Books, Stary Rynek, Słupsk

MAGDALENA JUSZCZYK – urodzona w Słupsku fotograf i reżyser filmowa. Absolwentka prawa, radca prawny i rzecznik patentowy. Jej filmy dokumentalne były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Los Angeles, Kijowie, Pekinie, Tulum, Katmandu, Singapurze, Stambule i innych. W swoich filmach stara się ukazywać kondycję człowieka w zmieniającym się świecie. Obecnie pracuje nad projektami dokumentującymi ślady Polaków na Wschodzie. Wyświetlane podczas wystawy fotograficznej filmy obrazują polskie ślady w Uzbekistanie. Film Urga rozpoczął swoją drogę festiwalową i był wyświetlany w połowie października 2022 r. podczas Polish Film Festival w Los Angeles.