Trudno byłoby uwierzyć, jak bardzo św. Jan Paweł II stanowił inspirujący motyw dla twórców znaczków pocztowych, gdyby nie ten wielki album, ilustrujący dorobek w tej dziedzinie. Ksiądz prof. Waldemar Chrostowski, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, zgromadził absolutnie unikatowy zbiór walorów filatelistycznych, które ukazały się podczas pontyfikatu patrona Mt 5,14.

Kolekcja ta obejmuje pozycje aż ze 127 krajów świata! Są to znaczki (1572 sztuki), bloki (203), arkusze (213) i zeszyty znaczkowe (10). W zasadzie wszędzie, gdzie istnieje poczta narodowa, publikowano przeróżne walory filatelistyczne z wizerunkami Ojca Świętego, upamiętniając zarówno ważne wydarzenia związane z polskim papieżem, jak i z danym państwem.

Prace te cechuje niezwykła różnorodność plastyczna; od skromnych, ale – co widoczne – sercem malowanych obrazków z krajów niedużych i nie najbogatszych, po wysublimowane szkice i skomplikowane grafiki, w tym szczególnie urokliwe, rzecz jasna, z Polski. Ten bogaty zbiór tworzy różnobarwną, utrwaloną na znaczkach pocztowych opowieść o długim pontyfikacie Pielgrzyma z Krakowa. Wędrując z papieżem filatelistycznym szlakiem po wszystkich kontynentach, spotykamy wielkie osobistości naszej współczesności oraz postaci historyczne, podziwiamy piękne krajobrazy, natrafiamy na znamienne rocznice.

Zbiory filatelistyczne mogą nie tylko kogoś lub coś upamiętniać, ale mogą być też sugestywnym sposobem edukacyjnym. Kolekcjonerstwo znaczków na tym poziomie to już bowiem nie tylko hobby, ale także gałąź wiedzy. Prezentowana w tej książce kolekcja została przekazana Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, trwają prace nad jej właściwą ekspozycją. Ksiądz prof. Waldemar Chrostowski przekazał swe zbiory w darze jako akt wdzięczności wobec św. Jana Pawła II.

Album dostępny jest już w sprzedaży w Sklepie Mt 5,14.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski, Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 1978-2005, Kraków 2017