EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

„PYTANIA O MIEJSCA PAMIĘCI”. SPOTKANIE NA SKAŁCE

30 marca 2022

fot: IPN/Tomasz Adamus

„PYTANIA O MIEJSCA PAMIĘCI”. SPOTKANIE NA SKAŁCE

30 marca 2022

29 marca w auli Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów w Krakowie odbyło się III spotkanie z cyklu Prymas na Skałce, tym razem zatytułowane Pytania o miejsca pamięci. W dyskusji wziął udział Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Mt 5,14.

Gości przywitał o. dr Mariusz Tabulski OSPPE. W panelu dyskusyjnym, poprowadzonym przez dyrektora Oddziału IPN w Katowicach dr. Andrzeja Sznajdera, wzięli udział Grzegorz Polak (Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego), o. dr Grzegorz Prus OSPPE (Jasnogórski Instytut Maryjny) i dr Maciej Korkuć (IPN Kraków).

„W przestrzeni publicznej wciąż obecne są sowieckie obiekty propagandowe, tak zwane pomniki wdzięczności Armii Czerwonej. Nadal nie zakończyliśmy dekomunizacji ulic, trwa także dekomunizacja pomników. Co szczególnie istotne komunistyczna propaganda na tyle skutecznie zainfekowała nasze umysły, że część z nas – szczęśliwie niewielka – sprzeciwia się procesom oczyszczania przestrzeni publicznej z pokomunistycznych reliktów. Kardynał Wyszyński podkreślał: Łatwiej zmienić ustrój, trudniej odmienić człowieka” – napisał w liście do uczestników spotkania prof. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie .

Organizatorami cyklu Prymas na Skałce są Klasztor OO. Paulinów na Skałce oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Źródło: IPN Kraków