EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

SEKRETARZ GENERALNY SYNODU BISKUPÓW W MT 5,14

21 marca 2022

Stoją od lewej: kard. Kazimierz Nycz, dyr. Grzegorz Polak, kard. Mario Grech, bp Piotr Jarecko, x. Matteo Campagnaro

SEKRETARZ GENERALNY SYNODU BISKUPÓW W MT 5,14

21 marca 2022

Jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, maltański kardynał Mario Grech, który od 2020 r. pełni funkcję sekretarza generalnego Synodu Biskupów, odwiedził Mt 5,14. Towarzyszył mu kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, oraz jego biskup pomocniczy Piotr Jarecki.

Gościa z Rzymu oprowadzał Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Mt 5,14. Miał ułatwione zadanie, bowiem w narrację włączali się kardynał Nycz i jego sekretarz, x. Matteo Campagnaro.

Odwiedziny w Muzeum, początkowo planowane jako krótkie ze względu na napięty harmonogram wizyty kard. Grecha w Warszawie, ostatecznie znacznie się przedłużyły. Stało się tak dlatego,  że gość z Rzymu żywo interesował się tematyką prezentowaną na ekspozycji, zwłaszcza zaś okresem prześladowania Kościoła katolickiego w Polsce rządzonej przez komunistów. Ku zaskoczeniu towarzyszących mu osób maltański kardynał najdłużej zatrzymał się w strefie poświęconej konfrontacji władz państwowych i Kościoła, gdzie wysłuchał agresywnego wobec kard. Wyszyńskiego wystąpienia I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki i nawołującego do pojednania społecznego prymasa Polski.

Pobyt w Muzeum musiał wywrzeć duże wrażenie na sekretarzu generalnym Synodu Biskupów, skoro w wywiadzie podsumowującym swój pobyt w Polsce udzielonym x. Przemysławowi Śliwińskiemu powiedział: „Kiedy byłem w Mt 5,14, uderzyło mnie, co mówił wasz Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński, ludowi udręczonemu wojną, cierpiącemu w czasie komunizmu. Pokazał Dekalog i zapraszał do tego, by nieprzyjaciołom uświadamiał zło i błędy, jakie popełniają, ale nie poprzez przemoc. To jest postawa chrześcijańska”.

Kard. Grech  gościł w Warszawie w dniach 18-20 marca br. w związku z trwającym w Kościele katolickim procesem synodalnym. Jak wspomniał w kazaniu podczas Mszy Świętej odprawionej ostatniego dnia wizyty w Świątyni Opatrzności Bożej, został zaproszony przez kard. Kazimierza Nycza, by uczyć Kościół w Polsce podążania drogą synodalną, tymczasem, jak powiedział: „wyjeżdża z walizką pełną doświadczeń żywego Kościoła”.