EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NA MENTORELLI

13 maja 2020

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NA MENTORELLI

13 maja 2020

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NA MENTORELLI

To miejsce, w czasie moich pobytów w Rzymie, bardzo mi pomagało modlić się. I dlatego również dzisiaj pragnąłem przybyć tutaj. Modlitwa, która w różny sposób wyraża stosunek człowieka do Boga żywego, jest także pierwszym zadaniem i niejako pierwszymi słowami papieża, tak jak jest pierwszym warunkiem jego posługiwania w Kościele i w świecie.

Jan Paweł II, Przemówienie podczas odwiedzin na wzgórzu Guadagnolo, 29 października 1978 r.

 

Dziś czas na wycieczkę w ukochane miejsce Ojca Świętego. To właśnie tu, bardzo często uciekał aby odpocząć od rzymskiego zgiełku i poświęcić się modlitwie.

Kierunek naszej podróży to niezwykłe Sanktuarium Matki Bożej na Mentorelli, jedno z najstarszych maryjnych sanktuariów we Włoszech i w Europie.

Mentorella położona jest w Górach Prenestyńskich, na wysokości około 1018 m npm., na wschód od Rzymu, w odległości prawie 60 km. Kościół i klasztor osadzone są na wysuniętej skale na wschodnim stoku góry Guadagnolo.

Z Rzymu najłatwiej dotrzeć w pobliże sanktuarium samochodem. Dla odważnych i tych którzy lubią i mogą wędrować, dostępnych jest kilka szlaków, krótszych i dłuższych. My polecamy Wam szlak Karola Wojtyły, który zaczyna się w pobliskiej miejscowości Pisoniano i biegnie przez około 2,5 kilometra, aż do samego Sanktuarium.

Wspinając się na wzgórze, stopniowo zaczniecie odczuwać powiew świeżego powietrza i otoczy Was magiczna cisza. Kiedy już dotrzecie na szczyt i staniecie na sanktuaryjnym dziedzińcu, Waszym oczom ukaże się niepowtarzalna panorama.

Zapewniamy Was: warto!

Opiekę nad sanktuarium już od 1857 roku sprawuje Zgromadzenie Zmartwychwstania Pańskiego. Duszpasterze Zgromadzenia ugoszczą Was z radością, oprowadzą po Sanktuarium i opowiedzą o ulubionych miejscach Ojca Świętego w tym zakątku świata.

Nasza grupa małych tropicieli poznała to miejsce od podszewki dzięki gościnności i dyspozycyjności księży, a zwłaszcza x. Damiana, który z niezwykłą cierpliwością tłumaczył najmłodszym uczestnikom wyprawy każdy szczegół i każdą ciekawostkę.

Zabytki, na które musicie zwrócić uwagę, to:

  • kościół w stylu bazylik rzymskich z XII wieku
  • cudowna figura MB Łaskawej z dzieciątkiem na kolanach, w szatach ozdobionych szlachetnymi kamieniami i perłami, pochodząca z XII wieku;
  • kaplica Krzyża Świętego z dwoma kamiennymi kolumnami z IV w.
  • krzyż procesyjny z XIV wieku wykonany z drewna pokrytego srebrną blachą
  • kandelabr siedmioramienny na olej
  • płaskorzeźba w drzewie dębowym
  • kaplica świętego Sylwestra ozdobiona w XVII w. freskami
  • nawa główna
  • na skale kaplica św. Eustachego z II poł. XVII w. prowadzą do niej Schody Święte
  • w skale znajduje się grota św. Benedykta z ołtarzem i figurą Świętego

To ukryte w naturze Sanktuarium, było jednym z ulubionych miejsc pielgrzymkowych Karola kard. Wojtyły, z czasów jego biskupich wizyt w Rzymie. Ojciec Święty przyjeżdżał tutaj już jako student uniwersytetów rzymskich, a wielokrotnie bywał tu jako biskup krakowski i kardynał. Pierwszy oficjalny wpis pamiątkowy x. Karola Wojtyły pochodzi z lat 60.

Z oficjalną wizytą Jan Paweł II jako biskup Rzymu, przyjechał do włoskiego sanktuarium 29 października 1978 r., czyli już dwa tygodnie po wyborze na Stolicę Piotrową.

Często wraz z nim byli również inni kapłani i goście, m.in. Prymas Polski Stefan kard. Wyszyński. Chwilom ciszy, modlitwie i kontemplacji sprzyja nieustannie przepiękna przyroda i wyjątkowa lokalizacja ukrytego w górach zakątka Maryi.

Piękny, górzysty krajobraz w Mentorelli, pośród którego znajduje się sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, przypominał Ojcu Świętemu rodzinne strony i góry, które tak bardzo kochał. Miejsce to, zauroczyło również nas i z pewnością tam wkrótce wrócimy!

https://izi.travel/it/3c33-rzym-i-okolice-sladami-sw-jana-pawla-ii/pl#7a54535c-0ab9-46fa-9f5b-8193545a33a1

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.