EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

#WirtualnaPielgrzymka – SALA SOBIESKIEGO

9 maja 2020

#WirtualnaPielgrzymka – SALA SOBIESKIEGO

9 maja 2020

SALA SOBIESKIEGO

«Venimus, vidimus, Deus vicit». Słowa króla wypowiedziane po wiktorii wiedeńskiej wpisały się w treść naszego Millenium, wpisały się też w treść owego jasnogórskiego jubileuszu, poprzez który wyrażamy dziękczynienie za sześć wieków szczególnej obecności Bogarodzicy w naszych dziejach. Pragnienie zwycięstwa, szlachetnego zwycięstwa, zwycięstwa okupionego trudem i krzyżem, zwycięstwa odnoszonego nawet poprzez klęski – należy do chrześcijańskiego programu życia człowieka. Również i życia Narodu.

Jan Paweł II, Homilia podczas Mszy św. na Stadionie X-lecia w Warszawie, 17 czerwca 1983 r.

 

Na głównej trasie prowadzącej do Kaplicy Sykstyńskiej znajduje się Sala Sobieskiego, którą  zwiedzający często omijają, wybierając szybszą i krótszą drogę do fresków Michała Anioła.

Jednak mało kto wie, że pomiędzy innymi zachwycającymi dziełami sztuki znajdziemy też obraz Sobieski pod Wiedniem autorstwa Jana Matejki. I to właśnie od niego wzięła się nazwa Sala Sobieskiego, której północną ścianę zajmuje płótno o wielkości ponad 40 m2.

Jan Matejko osobiście zawiózł ten obraz papieżowi Leonowi XIII jako „dar od Narodu Polskiego”. Dzieło miało stać się upamiętnieniem zwycięstwa Jana III Sobieskiego oraz symbolem siły Polski, walczącej o niepodległość.

https://izi.travel/it/3c33-rzym-i-okolice-sladami-sw-jana-pawla-ii/pl#7a54535c-0ab9-46fa-9f5b-8193545a33a1

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.