EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

RUSZA V EDYCJA PROJEKTU „BĘDZIESZ MIŁOWAŁ”

31 lipca 2023

czerwona plansza z napisem: "Będziesz miłował"
"Będziesz miłował", V edycja

RUSZA V EDYCJA PROJEKTU „BĘDZIESZ MIŁOWAŁ”

31 lipca 2023

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego sukcesywnie dokumentuje powstańcze losy Stefana Wyszyńskiego i innych kapelanów Powstania Warszawskiego. Jak co roku, 1 sierpnia rusza kolejna edycja wolontariackiego projektu Będziesz miłował. Inspirację stanowią powstańcze losy późniejszego Prymasa Tysiąclecia.

Celem projektu jest przybliżanie i upamiętnienie sylwetek kolejnych kapelanów Powstania Warszawskiego. Inicjatywa sięga roku 2019, kiedy to na ulicach Warszawy wolontariusze Mt 5,14 we współpracy z harcerzami opowiadali historię prymasa Stefana Wyszyńskiego, patrona Muzeum, który był kapelanem Zgrupowania AK Kampinos. Dla Muzeum jest niezwykle istotne, aby wolontariusze mogli poszerzyć swoją wiedzę historyczną i rozwinąć umiejętności cenione na rynku pracy, takie jak praca w zespole, wyszukiwanie informacji oraz praca projektowa.

W trakcie minionych edycji projektu wolontariusze opracowali kilkadziesiąt powstańczych biogramów, także w języku angielskim, przygotowano również wirtualne spacery po warszawskich miejscach związanych z działalnością kapelanów.

Wolontariusze Muzeum właściwe prace rozpoczną tradycyjnie 1 sierpnia. Pierwszym etapem będzie udział w szkoleniu na temat pracy historyka, następnie ochotnicy przystąpią do zbierania i weryfikowania materiałów. Ostatnim etapem prac będzie pisanie biogramów. W trakcie całego projektu wolontariusze będą mogli liczyć na opiekę mentorów.

Efekty dotychczasowej pracy wolontariuszy Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego można znaleźć na stronie internetowej Muzeum.