EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

PRZY WILLMANNOWSKIM ŚW. JÓZEFIE

20 marca 2021

fot. Archidiecezja Warszawska/W. Łączyński

PRZY WILLMANNOWSKIM ŚW. JÓZEFIE

20 marca 2021

W uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP, świątynia na warszawskim Kole została podniesiony do rangi diecezjalnego sanktuarium, któremu patronuje święty Oblubieniec Maryi. Mszy Świętej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Msza Święta odpustowa rozpoczęła się od złożenia kwiatów przy grobie x. Jana Sitnika, budowniczego kościoła pw. św. Józefa na Kole i pierwszego proboszcza. W procesji do ołtarza zostały wniesione relikwie św. Józefa.

– Gromadzimy się w miejscu szeroko znanym poza granicami tej parafii z racji całodobowej wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, która trwa tu nieprzerwanie od 35 lat. Co roku świętujemy ze swoim biskupem Warszawskie Łagiewniki, będące wykładnią szczególnej czci, którą tu na co dzień odbiera Boże Miłosierdzie. Jesteśmy w miejscu świętym, gdzie nagromadzona od lat modlitwa leczy ludzkie dusze i pozwala żyć w jedność z ludźmi i z Bogiem – powiedział proboszcz, x. kanonik Zbigniew Godlewski, witając zgromadzonych w świątyni wiernych. Następnie odczytał dekret ustanawiający kościół na Kole diecezjalnym sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP.

W homilii kard. Nycz zwrócił uwagę, że w dobie tworzenia antychrześcijańskiej kultury potrzebny jest patron, który swoim życiem pokaże, jak być wiernym Bogu. – Święty Józef jest wzorem doskonałym. Nie w wielości słów, ale w ciszy widzimy postawę i odpowiedź na te wyzwania, które spotykają nas samych – powiedział metropolita warszawski.

Zadaniem diecezjalnego sanktuarium będzie szerzenie kultu św. Józefa poprzez nabożeństwa ku jego czci, działalność kulturalną i naukową. Wierni pielgrzymujący na Koło będą mogli uzyskać odpust pod zwykłymi warunkami. Główne uroczystości odpustowe przypadają na 19 marca w dzień św. Józefa Oblubieńca NMP oraz 1 maja we wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika.

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole to jedna z najbardziej znanych warszawskich świątyń, którym patronuje św. Józef. W prezbiterium znajduje się fresk przedstawiający św. Józefa z Dzieciątkiem, autorstwa prof. Józefa Sławińskiego. Z kolei w kaplicy adoracji mieści się na stałe obraz św. Józefa autorstwa Michaela Willmanna, który obecnie jest pokazywany na wystawie dzieł tego XVIII-wiecznego artysty, w ramach projektu Willmann w Warszawie, współorganizowanego przez Mt 5,14 oraz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

źródło: archwwa.pl