EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

PRZEWODNICY PO ŚWIECIE WARTOŚCI

11 grudnia 2020

PRZEWODNICY PO ŚWIECIE WARTOŚCI

11 grudnia 2020

Zespół Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotował dla Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) publikację edukacyjną Przewodnicy po świecie wartości – Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński. Pozycja przeznaczona jest dla uczniów szkół polonijnych.

Publikacja była przygotowywana z myślą o uczniach szkół polonijnych każdego poziomu – od nauczania początkowego aż po szkołę średnią. Została dostosowana do różnych odbiorców, autorzy wzięli pod uwagę nawet niejednorodny poziom języka polskiego użytkowników i trudniejsze pojęcia umieścili w załączonym słowniku. Z materiałów można korzystać zarówno w szkole, jak i w domu podczas samodzielnej nauki.

Motywem przewodnim było nauczanie Jana Pawła II oraz prymasa Stefana Wyszyńskiego, z którego autorzy wybrali siedem najważniejszych wartości, wokół których zbudowano opowieść nie tylko o bohaterach podręcznika, lecz także o Polsce. Zamysłem autorów było przybliżenie historii ojczyzny w przystępny sposób – zarówno pod względem merytoryczno-metodycznym, jak i graficznym. Dlatego użytkownicy poznają Polskę na różnych poziomach: historycznym (rozbiory Polski, odzyskanie niepodległości, okupacja, komunizm etc.), tradycyjnym (obchodzenie świąt i zwyczaje rodzinne) oraz kulturowym (legendy i teksty kultury).

Dzięki tej wielowarstwowości i pięknej szacie graficznej autorzy oddają młodszym pokoleniom uniwersalny podręcznik, z którego można czerpać różnorodną wiedzę: o historii, języku polskim, kulturze i tradycjach, twórcach, nauczaniu papieskim oraz prymasowskim, roli wiary w życiu… Całości dopełniają dopasowane do wieku ćwiczenia.