EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

PREZENTACJA OBRAZÓW ANETTY KÜCHLER-MOCNY

12 października 2023

Anetta Küchler-Mocny

PREZENTACJA OBRAZÓW ANETTY KÜCHLER-MOCNY

12 października 2023

Podczas konferencji Papież światu. 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, zostaną zaprezentowane trzy prace z cyklu Papież Święty Jan Paweł II. Ich autorką jest Anetta Küchler-Mocny, polska malarka mieszkająca i tworząca w Niemczech.

Papież Święty Jan Paweł II to monumentalny zespół prac, składający się z 26 obrazów o łącznej długości prawie 40 metrów. Na płótnach została ukazania historii Polski przez pryzmat pontyfikatu Jana Pawła II. Prace te, to barwna gra, przenikanie się pigmentów, a także urozmaicone, wyrafinowane łączenie faktur warstwy malarskiej. Z jednej strony bardzo cienko malowane tło przypominające delikatną akwarelę a z drugiej nakładane szpachlą masywne impastowo w ręcz rzeźbiarsko ukazanie figury Ojca Świętego, kojarzące się z malarstwem materii.

Anetta Küchler-Mocny, Papież Święty Jan Paweł II – obraz nr 3, 2008

olej, płótno, 120 x 250 cm

Anetta Küchler-Mocny, Papież Święty Jan Paweł II – obraz nr 4, 2008

olej, płótno, 200 x 250 cm

Anetta Küchler-Mocny, Papież Święty Jan Paweł II – obraz nr 5, 2008

olej, płótno, 150 x 250 cm

 

ANETTA KÜCHLER-MOCNY urodziła się w Polsce, ale od lat 90. mieszka i tworzy w Niemczech. Studiowała malarstwo na akademii sztuki w Münster, kończąc studia w 2004 r. z dyplomem akademii, następnie klasę mistrzowską. W swej twórczości odnosi się do historii Polski i Europy, czego exemplum są np. obrazy poświęcone zbrodni katyńskiej 1940 r.. Poczesne miejsce w jej sztuce zajmują także postacie wielkich Polaków, obok papieża Jana Pawła II m.in. Bolesław Chrobry, Józef Piłsudski czy Fryderyk Chopin – tak powstały obrazy Grenzknoten/Węzły Graniczne, Verblassen/Blaknięcie, Verdecktes Paradies/Ukryty Raj, Unter vier Augen/W Cztery Oczy, die, das, der. versetzt/ta, to, ten. przeniesienie oraz cykl Portrety. Dzieła te ukazują artystkę, która wypracowała własny, absolutnie niepowtarzalny styl swej twórczości, wprowadzając odbiorcę jej sztuki w świat zadumy i głębokiej refleksji.