EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

PREMIERA FILMU „OJCIEC I PASTERZ”

7 września 2020

PREMIERA FILMU „OJCIEC I PASTERZ”

7 września 2020

8 września o g. 21 w Programie 1 TVP będzie miała miejsce premiera filmu Ojciec i Pasterz – wyjątkowego dokumentu poświęconego osobie i nauczaniu Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Partnerem merytorycznym filmu jest Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Prace nad realizacją filmu trwały prawie 3 lata. Jego twórcy przejechali tysiące kilometrów, odbyli dziesiątki rozmów. Spotykali się z osobami, które znały Prymasa osobiście, odwiedzili miejsca związane z życiem i pracą prymasa Wyszyńskiego. W ten sposób powstało unikalne świadectwa o czasach i życiu Prymasa Tysiąclecia.

W filmie można zobaczyć wiele niepublikowanych do tej pory zdjęć archiwalnych zdobytych z różnych źródeł, między innymi z archiwum Jasnej Góry, Instytutu Prymasowskiego, Archiwów Watykańskich i Mt 5,14. Zobaczymy m.in. unikalną scenę kiedy w czasie koronacji Matki Bożej Ludźmierskiej – figurze wypada berło i łapie je bp Karol Wojtyła (na co prymas Wyszyński mówi: Karolu może to znak , że kiedyś Ty będzie sternikiem Kościoła na Ziemi).

Filmowi towarzyszy książka Anny Rastawickiej Ten zwyciężą kto miłuje, której wydawcą jest Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, partner merytoryczny filmu.

Na potrzeby filmu powstał także utwór Czas to miłość, wykonywany przez Aleksandrę Smerechańską, finalistkę Voice of Poland, oraz Bogusława Chrabotę.

 

Ojciec i Pasterz. Kardynał Stefan Wyszyński, reż. Piotr Górski, 2020