EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

POŻEGNALIŚMY TWÓRCĘ „DEKALOGU”

30 sierpnia 2022

Pogrzeb prof. Stefana Gierowskiego (1925-2022), fot. T. Motyka/Mt 5,14

POŻEGNALIŚMY TWÓRCĘ „DEKALOGU”

30 sierpnia 2022

W akademickim kościele św. Anny Warszawie odbyły się 30 sierpnia uroczystości pogrzebowe prof. Stefana Gierowskiego (1925-2022), jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej awangardy. Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zawdzięcza wiele Zmarłemu i Fundacji jego imienia. Na naszej ekspozycji głównej można oglądać jedno z najsłynniejszych dzieł Stefana Gierowskiego Dekalog.

Ów monumentalny Dekalog (a właściwie Malowanie Dziesięciorga Przykazań, 1989-90) został wymieniony jako jedno z najznaczniejszych dokonań „klasyka polskiej nowoczesności” w listach kondolencyjnych Andrzeja Dudy, prezydenta RP, oraz Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Profesor Gliński podkreślił, że to Dekalog zamyka w Muzeum „fascynującą ekspozycję poświęconą życiu dwóch wielkich Polaków” – prymasa i papieża.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył x. Andrzej Luter, duszpasterz i przyjaciel twórców. Kaznodzieja nazwał wspaniałego, legendarnego twórcę jakim był Stefan Gierowski, „zwiastunem świata wyższego – świata harmonii”. Zwrócił uwagę, że do Zmarłego odnieść można słowa św. Pawła Apostoła, z odczytanego wcześniej Listu do Koryntian: „To bowiem, co widzialne, przemija, to zaś, co niewidzialne, trwa wiecznie” (2 Kor 4,18). W tym kontekście przytoczył też świadectwo wnuka Stefana Gierowskiego, któremu dziadek wpisał następującą dedykację: „Łukaszowi, aby myślał o tym, co ukryte w świetle”.

Kaznodzieja przytoczył także opinię córki malarza, Magdaleny, która mówiła o ojcu jako twórcy „zafascynowanym życiem farb”, dla którego dzień bez malowania był dniem straconym.

Prof. Stefan Gierowski został pochowany na Powązkach Wojskowych.

Grzegorz Polak, Mt 5,14