EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

„POLONIA SEMPER FIDELIS” NOMINOWANA DO NAGRODY „EDYCJA 2019-2020”

4 listopada 2020

„POLONIA SEMPER FIDELIS” NOMINOWANA DO NAGRODY „EDYCJA 2019-2020”

4 listopada 2020

Album Polonia Semper Fidelis. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny okiem włoskiego fotografa Carlo Leidi został nominowany do nagrody w konkursie EDYCJA 2019-2020. Książka została wydana przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury, Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie oraz Archiwum Fotograficznym CRAF.

Celem dorocznego konkursu EDYCJA jest wyróżnianie książek odznaczających się wysokim poziomem edytorskim, popularyzacja sztuki wydawniczej, rozumianej jako doskonałe rzemiosło oparte na wielowiekowych tradycjach typograficznych, drukarskich, introligatorskich, oraz promowanie oficyn szczególnie dbających o jakość swej produkcji wydawniczej.

Konkurs przeprowadzany jest od 1999 roku. Nominowane są do niego książki, które zdaniem organizatora, portalu „Wydawca”, zasługują na wyróżnienie wśród tysięcy innych ukazujących się na rynku. Książki oceniane są pod względem typograficznym, wykonania technicznego, zastosowanych materiałów poligraficznych i szeroko rozumianego ,”pomysłu na książkę”. Co roku wybierane są książki „najpiękniejsze”, zgodnie z mottem konkursu: „książka edytorsko doskonała”. Podczas Targów Książki w Krakowie ich wydawcy zostają uhonorowani dyplomami oraz cennymi nagrodami.

Album Polonia Semper Fidelis, wydany w językach polskim, włoskim i angielskim, prezentuje unikatowe fotografie Carla Leidi (1930–1998) – włoskiego fotografa, pisarza i podróżnika, który w czerwcu 1979 r. podążał śladami Jana Pawła II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski. Zdjęciom towarzyszą fragmenty homilii Jana Pawła II z Warszawy, Krakowie, Częstochowy i Oświęcimia. „Każde zdjęcie Carla Leidiego to odkrywanie nadziei i wzruszenia, z jakim Polacy przeżywali nie tylko przyjazd Jana Pawła II do Ojczyzny, ale nade wszystko fakt, że są razem, że są narodem, który łączą wspólne wartości, że odtąd już nigdy nic nie będzie takie samo. Coś ważnego się stało. Coś pękło… Polacy odzyskali zdeptaną przez lata komunizmu godność i poczucie dumy narodowej. Dziś już wiemy, że w czerwcu 1979 roku, wraz z pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny, rozpoczęła się polska droga do wolności” – napisała we wstępie do albumu Joanna Olendzka z Mt 5,14.

Więcej:

EDYCJA 2019/2020