EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

PŁOMIEŃ WOLNOŚCI

2 listopada 2023

świeca i świątynia
Świece Niepodległości, 11 listopada, g. 19.18

PŁOMIEŃ WOLNOŚCI

2 listopada 2023

11 listopada w tysiącach polskich domów zapłoną Świece Niepodległości. To nawiązanie do papieskiej przepowiedni Piusa IX, wygłoszonej w 1867 r. podczas kanonizacji św. Jozafata Kuncewicza OSBM.

Ponad 150-letnia Świeca Niepodległości przechowywana w Świątyni Opatrzności Bożej jest najbardziej znanym polskim symbolem wolności. Jak co roku w Święto Niepodległości 11 listopada o godz. 19.18 w polskich domach zapłoną świece, towarzyszące modlitwie o pokój i wolność.

Papieska przepowiednia

Przechowywana w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie świeca jest znakiem spełnienia papieskiej przepowiedni. „Zanieście tę świecę do Kolegium Polskiego, niech tam tak długo pozostanie, aż ją ze sobą do wolnej Warszawy zabiorą” – prosił papież Pius IX podczas kanonizacji św. Jozafata Kuncewicza OSBM, 29 czerwca 1867 r., gdy Polski nie było na mapie Europy. Ojciec Święty, któremu współcześni nadali przydomek Defensor Poloniæ, nie wątpił, że nasza ojczyzna, choć zniewolona trzema zaborami, zmartwychwstanie: Miejcie nadzieję, wytrwałość, odwagę i módlcie się, a ciemięzcy wasi runą i Królestwo Polskie powróci” – mówił do polskich pielgrzymów.

Drogowskaz dla Narodu Polskiego

Gdy zgodnie z życzeniem obu papieży, świeca w 1920 r. trafiła do archikatedry warszawskiej witano ją jako „posła z Watykanu”, „drogowskaz dla narodu polskiego” i „kaznodzieję nawołującego naród do pokuty i do pracy”. Podczas Mszy Świętej została rozpalona przez marszałka Sejmu Ustawodawczego Wojciecha Trąmpczyńskiego w obecności przedstawicieli Episkopatu Polski, generałów, premiera, prezydenta Warszawy i jej mieszkańców. Wśród witających ją w stolicy niepodległej Rzeczpospolitej był także nuncjusz papieski bp Achilles Ratti, czyli przyszły papież Pius XI, również niezwykle oddany naszej ojczyźnie.

Jak świeca paschalna

Na blisko 180-centrymetrowej świecy, wykonanej z białego wosku pszczelego widnieje wizerunek Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Maryja, stojąca na półksiężycu wyłaniającym się z chmur, odziana jest w złotą tunikę oraz obszerny błękitny płaszcz. Wokół Maryi rozpościera się pierścień z dwunastu gwiazd, a Jej postać otoczona jest poświatą-nimbem.

Świeca przetrwała nietknięta nie tylko zabory, ale także wojnę światową oraz czasy komunizmu. Przechowywana w warszawskim seminarium, w 100-lecie odzyskania niepodległości trafiła do Świątyni Opatrzności Bożej. Od tej pory rozpalana przez prezydenta RP w obecności wiernych i przedstawicieli władz wszystkich szczebli stała się nie tylko symbolem naszej wdzięczności Bogu za odzyskaną wolność, ale także znakiem naszej miłości do Polski.