EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

PAPIEŻ OCZAMI ŚWIATA

26 września 2023

Monika Jabłońska, "Papież oczami świata. Świadectwa o Janie Pawle II", Warszawa 2023

PAPIEŻ OCZAMI ŚWIATA

26 września 2023

Monika Jabłońska, autorka Wiatr z Nieba. Jan Paweł II – poeta, który został papieżem, powraca z nowa książką o Ojcu Świętym – zbiorem 47 wywiadów, wydanym przez krakowskie Wydawnictwo AA pt. Papież oczami świata. Świadectwa o Janie Pawle II. Książka, która pierwotnie ukazała się w Stanach Zjednoczonych, będzie miała swoja polska premierę 30 września 2023 r. w Polsce. Dzięki tej książce, z wprowadzeniem prof. Andrzeja Nowaka, na nowo możemy dotknąć tajemnicy św. Jana Pawła II w 45. rocznice Jego pontyfikatu. 

Papież oczami świata. Świadectwa o Janie Pawle II to owoc rozmów autorki z ludźmi nauki, kultury i sztuki, dyplomatami, przyjaciółmi Jana Pawła II, bliskimi współpracownikami papieża, osobami duchownymi i politykami.

W książce znajdziemy refleksje o życiu Karola Wojtyły, jego domu rodzinnym i rodzicach, wspomnienia z czasów studiów, refleksje o relacji Wojtyły z prymasem Stefanem Wyszyńskim, wybór Wojtyły na następcę św. Piotra, wyzwania pontyfikatu, relacje z prezydentem Stanów Zjednoczonych Ronaldem Reaganem, a nawet papieską fascynację Cyprianem Kamilem Norwidem i wiele innych ciekawych tematów.

W gronie zaproszonych przez autorkę gości znaleźli się miedzy innymi: najbliższy współpracownik i sekretarz, kard. Stanisław Dziwisz czy postulator procesu beatyfikacyjnego papieża– bp Sławomir Oder oraz bliski współpracownik Jana Pawła II – x. Paweł Ptasznik. Znajdziemy w książce także refleksje wysokich hierarchów Kościoła, jak kard. Camillo Ruini, kard. Angelo Comastri, kard. Gerhard Ludwig Müller czy abp Tadeusz Kondrusiewicz. W książce Papież oczami świata znajdują się także wspomnienia znanych naukowców: Ryszarda Legutki, Zbigniewa Stawrowskiego, Jana Żaryna, Marka Jana Chodakiewicza, Pawła Skibińskiego, x. Roberta Skrzypczaka i innych. Nie zabrakło reminiscencji papieskiego fotografa Artura Mariego oraz bliskiego współpracownika Margaret Thatcher – Johna O’Sullivana. Ambasador Janusz Kotański, Grzegorz Górny, Marta Burghardt czy Eugeniusz Mróz, dostarczają wyjątkowych refleksji na temat następny św. Piotra.

Książka Papież oczami świata została przetłumaczona na kilka języków obcych. Całkowity dochód ze sprzedaży książki w Polsce zostanie przeznaczony na projekt edukacyjny dla dzieci w języku angielskim.

Patronat nad książką objęło Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Książka Papież oczami świata dostępna jest w Sklepie Mt 5,14.

Monika Jabłońska, Papież oczami świata. Świadectwa o Janie Pawle II, Warszawa 2023