EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

WYSTAWA „PAPIEŻ ATLETA DO SPORTOWCÓW”

25 października 2021

Wystawa "Papież atleta do sportowców", fot. Mt 5,14/E. Sukiennik

WYSTAWA „PAPIEŻ ATLETA DO SPORTOWCÓW”

25 października 2021

Tegoroczny XIV Bieg Papieski obfitował w liczne atrakcje, którymi cieszyli się zawodnicy oraz kibice. Jedną z nich była wystawa plenerowa Papież atleta do sportowców, która po zakończeniu imprezy została przeniesiona do Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie. Ekspozycja przygotowana przez Mt 5,14 składa się z siedmiu banerów, ukazujących rolę sportu w życiu papieża Polaka.

Wystawa rozpoczyna się przypomnieniem pamiętnego dnia – 16 października 1978 r., kiedy to dwoje wybitnych Polaków zdobyło dwa szczyty. Himalaistka Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Polka i trzecia kobieta w historii wspięła się na Mount Everest (8848 m n.p.m.). Zaledwie kilka godzin później kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jan Paweł II.

Kolejne plansze ukazują relację Ojca Świętego ze sportowcami. Jan Paweł II był miłośnikiem sportu, którym interesował się od dzieciństwa. Traktował sport nie tylko jako okazję do doskonalenia tężyzny fizycznej, lecz także jako przestrzeń budowania zdrowego współzawodnictwa i kształtowania osobowości człowieka. Ubolewał nad nadużyciami w postaci korupcji, środków dopingujących i przesadnej komercjalizacji sportu. Nigdy jednak nie zwątpił w ideę przyjacielskiego współzawodnictwa i ludzkiego braterstwa, co wyrażał m.in. w przesłaniach do sportowców biorących udział w igrzyskach olimpijskich.

Jedna z plansz została poświęcona kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, prymasowi Polski, którego beatyfikacja miała miejsce 12 września 2021 r. Mimo iż prymas nie był tak entuzjastycznym fanem sportu, jak jego przyjaciel na Stolicy Piotrowej, to w jego życiu można dostrzec inne aktywności, np. udział w meczach siatkówki w czasie wakacji w Bachledówce czy spacery po górach. Całości dopełniają fotografie ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej, Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Mt 5,14.

Edgar Sukiennik, Mt 5,14

Wystawę Papież atleta do sportowców można oglądać w Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP na warszawskim Kole (ul. Deotymy 41) do 31 października br.