EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

#WirtualnaPielgrzymka – OGRODY WATYKAŃSKIE

8 maja 2020

#WirtualnaPielgrzymka – OGRODY WATYKAŃSKIE

8 maja 2020

OGRODY WATYKAŃSKIE

 Przyroda cierpi z powodu człowieka. Dar panowania nad przyrodą winniśmy wykorzystywać w poczuciu odpowiedzialności świadomi, że jest to wspólne dobro ludzkości. Tu także chodzi o VII przykazanie: «Nie kradnij!».

Jan Paweł II, 5 czerwca 1991 r.

 

Rzymie parków i ogrodów botanicznych jest naprawdę wiele, ale ja zabieram Was dziś do miejsca wyjątkowego! Zapraszam Was na spacer do Ogrodów Watykańskich!

Niepowtarzalność tego zielonego zakątka Rzymu, wynika nie tylko z obecności i bogactwa botanicznych gatunków, przeróżnych drzew, krzewów, ziół i kwiatów, będących atrakcją turystyczną dla ludzi kochających przyrodę.

Magiczna atmosfera związana jest przede wszystkim z bliskością watykańskich skarbów: grobu św. Piotra, arcydzieł Muzeów Watykańskich oraz papieża – niezwykłego sąsiada mieszkających w pobliżu ogrodów. To zielony magiczny zakątek odpoczynku i medytacji każdego z papieży.

Ogrody Watykańskie zostały założone przez papieża Mikołaja III w 1279 roku, kiedy to ponownie przeniesiono rezydencję papieską z Pałacu Laterańskiego do Watykanu. Był to pierwszy ogród w Watykanie.

Od wielu lat ogrody dostępne są dla turystów, którzy chcą poznać to zielone miejsca. W ciągu kilku wieków ich wygląd i rozmiar były kilkakrotnie zmieniane. Obecnie ogrody zajmują powierzchnię około 23 hektarów, co stanowi niemal połowę powierzchni Watykanu.

Pomiędzy nimi znajdują się średniowieczne rzeźby, kapliczki i groty. Spacer przebiega alejkami z fontannami o różnorodnych formach, z których największe wrażenie robi ta w kształcie statku. Jest tu też dom letni oraz budynek Radia Papieskiego a także lądowisko dla helikopterów.

Ogrody można zwiedzać pieszo, ale jedynie w grupach z przewodnikiem watykańskim lub też z pokładu mikrobusu objeżdżającego najważniejsze aleje papieskiego parku.

Ogrody watykańskie to skarb sztuki, historii i wiary. Nie możecie ich ominąć podążając Śladami św Jana Pawła II!

https://izi.travel/it/3c33-rzym-i-okolice-sladami-sw-jana-pawla-ii/pl#7a54535c-0ab9-46fa-9f5b-8193545a33a1

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.