EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

ODWIEDZINY ZE SPORTOWYM AKCENTEM

23 lutego 2021

ODWIEDZINY ZE SPORTOWYM AKCENTEM

23 lutego 2021

Mt 5,14 odwiedził 22 lutego Jernej Vrtovec, minister infrastruktury Słowenii, wraz z osobami towarzyszącymi. Obecna była także ambasador Słowenii w RP, Božena Forštnarič Boroje. Słoweńcy byli pierwszymi oficjalnymi gośćmi Muzeum przybyłymi z Bałkanów.

 

Gości z ramienia Mt 5,14 oprowadzali zastępca dyrektora Muzeum, Grzegorz Polak, oraz Michalina Ruchalska. Dyrektor Polak wskazał na liczne związki Jana Pawła II ze Słowenią, czego wyrazem były dwie pielgrzymki papieskie do tego kraju w 1996 i 1999 r., beatyfikacja pierwszego Słoweńca, oraz fakt, że Stolica Apostolska jako jedno z pierwszych państw uznała niepodległość Słowenii w 1991 r. Kardynała Wyszyńskiego porównał do beatyfikowanego przez Jana Pawła II żyjącego w XIX w. biskupa Antona Martina Slomška, który ocalił tożsamość narodową i katolicką Słoweńców.

Minister Vrtovec jest praktykującym katolikiem, autorem książki Vloga nadškofa Šuštarja pri osamosvojitvi Slovenije (Rola arcybiskupa Alojzija Šuštara w procesie niepodległości Słowenii). Gości szczególnie interesowała strefa, która przedstawia działalność pasterską prymasa Wyszyńskiego w konfrontacji z opresyjnym systemem państwa rządzonego przez komunistów. W skupieniu obejrzeli sekwencję filmową obrazującą ostatnie dni życia Jana Pawła II.

Sympatyczne spotkanie zakończyło się sportowym akcentem: minister życzył sukcesów polskim skoczkom narciarskim podczas najbliższych mistrzostw świata w Obertsdorfie, a dyr. Grzegorz Polak zrewanżował się wyznaniem, że jego faworytem czempionatu jest rewelacja tego sezonu, Słoweniec Bor Pavlovčič.

 

fot. Mt 5,14/J. Tecmer