EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

ODNOWIONA WYSTAWA W REJOWCU

2 grudnia 2020

ODNOWIONA WYSTAWA W REJOWCU

2 grudnia 2020

Dzięki szybkiej reakcji i zdecydowanym działaniom Instytutu Pamięci Narodowej, zniszczona w nocy z 21 na 22 listopada wystawa Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia, współtworzona przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, została na nowo przygotowana oraz przekazana do Rejowca. Jest ona obecnie powtórnie prezentowana przy tamtejszym kościele pw. św. Jozafata Kuncewicza.

Zniszczenie wystawy było wielokrotnie przywoływane w środkach masowego przekazu. Nie brakowało również odniesień i komentarzy znanych osób w tej sprawie, która wzbudziła społeczne poruszenie, zwłaszcza tych, dla których ataki na miejsca kultu nie są obojętne. Odpowiednie służby prowadzą czynności w kierunku ustalenia sprawców dewastacji poprzedniej wystawy.

Inicjatorem wystawy w Rejowcu jest miejscowy oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, natomiast jako całość została ona przygotowana przez Mt 5,14 oraz Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja powstała z okazji przypadającego w 2018 roku 70-lecia prymasowskiej nominacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, a także 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Prezentuje ona archiwalne zdjęcia oraz cytaty wspomnianych rodaków, które dotyczą konkretnych wartości, a także pojęć będących filarami – jak nazwał to św. Jan Paweł II – „gramatyki życia” jednostek i całych społeczności.

Parafia w Rejowcu to już kolejne miejsce, gdzie prezentowana jest ekspozycja. Wcześniej gościła ona m.in. w ramach XXVI Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie, w tym roku będzie jeszcze prezentowana w Dęblinie.

 

Źródło: e-civitas.pl