EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

NOC MUZEÓW W MT 5,14

11 maja 2021

NOC MUZEÓW W MT 5,14

11 maja 2021

Po długim okresie zamknięcia instytucji kultury, zapraszamy w sobotę 15 maja 2021 r. od godz. 19.00 na Noc Muzeów do Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W dwóch niezwykłych lokalizacjach przygotowaliśmy atrakcje, które uczynią tę Noc jeszcze bardziej wyjątkową.

 

EKSPOZYCJA GŁÓWNA MT 5,14, UL. PRYMASA AUGUSTA HLONDA 1

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej

W pierścieniu pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie działa już nowo otwarte Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Umiejscowienie odpowiada wysokości VIII piętra, co przy niewysokiej zabudowie warszawskiego Wilanowa pozwala poczuć się bliżej tej rzeczywistości, do której odkrywania zachęcają patroni Muzeum, papież Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński. Nowoczesna ekspozycja przypomina losy tych dwóch wielkich postaci. Do zobaczenia są tutaj unikatowe eksponaty, m.in. bezcenna koralowo-perłowa sukienka Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, kopia papieskiej kapy milenijnej wykonana przez słynną włoską pracownię X Regio oraz kroplówka, podana Janowi Pawłowi II po zamachu w 1981 roku.

Prezentacja Warszawy Wojtyły – repliki auta bp. Karola Wojtyły

Przed Muzeum stanie replika historycznej warszawa M20, której właścicielem od 1958 roku był bp Karol Wojtyła. Co prawda nigdy nie miał prawa jazdy, ale z kierowcą dojeżdżał nim na wizytacje parafii oraz wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także na górskie wycieczki i spływy kajakowe. Replikę samochodu wykonał Adam Klimek (TVN Turbo) na zamówienie Mt 5,14. TVN Turbo wyemitowało odcinki specjalne programu Samochód marzeń. Kup i zrób, w którym pokazano, jak budowano replikę jedynego auta, którego właścicielem był Karol Wojtyła.

Warsztaty plastyczne dla najmłodszych on-line

Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty plastyczne on-line, podczas których dzieci będą mogły wysłuchać specjalnie przygotowanej na tę okazję bajki. Na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych pojawią się odnośniki, które odsyłać będą do poszczególnych wydarzeń.

* * *

ODDZIAŁ KOLEKCJI MT 5,14, PL. BANKOWY 1A

Nocne zwiedzanie wystawy Willmann encore. Męczeństwa apostołów

Warszawska wystawa monograficzna Michaela Leopolda Willmanna (1630–1706) to pierwsze takie przedsięwzięcie w stolicy i wyjątkowa okazja do podziwiana dzieł światowej klasy artysty okresu baroku. Z bogatego dorobku artystycznego Michaela Leopolda Willmanna do czasów współczesnych zachowało się ok. 300. W Mt 5,14 znalazło się 18 wielkich płócien ze słynnego cyklu Męczeństwa apostołów.

Kameralny koncert muzyki barokowej

Zwiedzaniu wystawy Michaela Willmanna towarzyszyć będzie kameralny koncert. Muzycy – Agnieszka Gertner-Polak (sopran), Monika Rosca (fortepian), Justyna Gertner-Piechel (wiolonczela) – wykonają utwory J.S. Bacha, G.B. Bononciniego, A. Caldary, G. Carissimiego, A. i D. Scarlattich, P. Sieprawskiego i A. Stradelli.

 

POCZĄTEK: godz. 19.00

WEJŚCIE: w małych grupach, co 30-45 minut, zgodnie z obowiązującym  reżimem sanitarnym

ZAKOŃCZENIE: ostatnie wejście godz. 23.30