EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

„NASZ BENEDYKT” W NASZYM MUZEUM

22 września 2023

fot. Piotr Grochala

„NASZ BENEDYKT” W NASZYM MUZEUM

22 września 2023

W siedzibie Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego odbyło się spotkanie poświęcone książce Nasz Benedykt czyli kwiatki Josepha Ratzingera. Autorem książki, wydanej przez oficynę WAM, jest Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Mt 5,14.

Grzegorz Polak postanowił zebrać metafory i przypowieści, jakimi się Joseph Ratzinger posługiwał dla rozjaśnienia swoich teologicznych projekcji nad objawieniem Boga w Chrystusie i misterium Kościoła, czy kondycji współczesnego człowieka. Autor zdawał sobie sprawę, że nie uda mu się zebrać tylu „klasycznych kwiatków”, a więc anegdot i dowcipnych powiedzonek – jak w przypadku Jana Pawła II – choć wiedział, iż Joseph Ratzinger/Benedykt XVI też dawał sobie radę w nietypowych sytuacjach, pointując je z humorem i lekkością.

Grzegorz Polak przyrównał swojego bohatera do wędkarza, który dla przyciągnięcia uwagi czytelnika zarzucał smaczną przynętę, aby potem zaprosić go do spróbowania głównego dania, jakim był trudny problem teologiczny, eklezjalny albo egzystencjalny. Klasycznym przykładem było pierwsze wielkie dzieło ks. prof. Josepha Raztingera Wprowadzenie do chrześcijaństwa, w którym  – zanim przeszedł ad rem –  przytoczył aż cztery metafory, żeby przyciągnąć uwagę czytelników.

Dzięki zastosowaniu takiej metody przez autora, czytelnik na kartach książki nie tylko spotka Josepha Ratzingera jako człowieka serdecznego, ciepłego, dowcipnego, zupełnie nie przystającego do przypisywanego mu wizerunku „pancernego stróża” katolickiej ortodoksji, ale także zapozna się z ważnymi wątkami jego nauczania. Grzegorz Polak nie ukrywa fascynacji Josephem Ratzingerem, zwracając uwagę na wyjątkowy we współczesnych dziejach papiestwa fenomen, jakim była bliska relacja i wzorcowa współpraca prefekta Kongregacji Nauki Wiary z panującym Pontifexem. Tej współpracy niemieckiego kardynała i polskiego papieża poświęcony jest duży rozdział.

W trakcie spotkania, autor przytoczył swój ulubiony fragment książki, napisany na podstawie wspomnienia niedawno zmarłego prof. Stanisława Grygiela, przyjaciela Jana Pawła II, który spotykał kardynała na oficjalnych spotkaniach. Kiedyś na kongresie zorganizowanym przez uniwersytet w Bolonii rektor wydał obiad dla prelegentów w luksusowym hotelu. Wspominał prof. Grygiel: „Piękna zastawa, sztuć­ców bez liku. Pierwsza przystawka i od razu problem. Wszyscy czeka­ją, żeby kardynał zaczął, a on szeptem do mnie: «Panie Stanisławie, którym sztućcem to się je?». «Nie wiem, księże kardynale, ale proszę się nie martwić, wszyscy będą jedli tym, którym ksiądz kardynał  będzie jadł». I tak się stało”. Po obiedzie prefekt zabrał profesora swoim autem do Rzymu. W połowie drogi zaproponował posiłek. W pierwszej wiosce po zjeździe z autostrady sekretarz kardynała, mons. Joseph Clemens, obecnie biskup, wyruszył na zwiady, aby poszukać „godnej karczmy”. Na pierwszej spotkanej widniał napis: Inferno („Piekło”). Ksiądz Clemens poszedł sprawdzić, czy karczma jest odpo­wiednia. Wrócił wesoły i zawołał do kardynała i do profesora: „Ragazzi, w sam raz dla nas! Idziemy!”. W środku były cztery stoły. Przy dwóch chłopi pili wino i grali w karty. Podróżni usiedli przy trzecim. Kardynał oznajmił: „Ja funduję”. Wybrali to, co było w menu: kotlety schabowe i piwo.

Grzegorz Polak zaapelował o sięganie do spuścizny teologicznej i nauczania Benedykta XVI w celu pogłębiania i lepszego zrozumienia wiary: „Jeśli nie zetkniesz się z Ratzingerem, będziesz teologicznym zerem” – zakończył dyr. Polak.

Fragmenty książki przeczytała aktorka Vanessa Gazda, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Książka Nasz Benedykt czyli kwiatki Josepha Ratzingera dostępna jest w Sklepie Mt 5,14.

fot. Piotr Grochala