EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

MT 5,14 OFICJALNIE OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH

27 lutego 2020

MT 5,14 OFICJALNIE OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH

27 lutego 2020

– Od soboty 29 lutego, od godz. 10, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie dostępne dla wszystkich zwiedzających, poinformował dyrektor placówki Marcin Adamczewski. W czwartek 27 lutego 2020 r. odbyło się oprowadzanie kuratorskie ekspozycji głównej oraz prezentacja działań na 100. urodzin Karola Wojtyły z udziałem wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, arcybiskupa warszawskiego Kazimierza kardynała Nycza i dyrektora biura programu „Niepodległa” Jana Kowalskiego.

– Nie wiedziałem, że to Muzeum aż tak się uda, że będzie takie wspaniałe, wypełniające tyle funkcji od edukacyjnych, tożsamościowych, symbolicznych, po estetyczne i poznawcze. Muzeum zaskakuje.  To muzeum jest wzruszające i moja wdzięczność dla tych którzy je zrealizowali jest wielka. Dziękuję jego twórcom, dyrektorowi i zespołowi. – mówił wicepremier Gliński. – To Muzeum ma przesłanie ponad narodowe, ponad europejskie ono pokazuje sylwetki ludzi dzięki którym możemy mieć jakieś wzorce, aspirować i uczyć kolejne pokolenia i kim jesteśmy – dodał. – Dziś otwieramy to Muzeum w roku 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II i beatyfikacji Prymasa.

Kardynał Kazimierz Nycz wyraził radość z tego, że muzeum jest otwarte i już od soboty 29 lutego chętni będą mogli je zwiedzać i “przechodzić śladami dwóch wielkich Polaków, Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego”.

Metropolita warszawski podziękował Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wzięło współodpowiedzialność za powstanie tego muzeum, z czym – jak przyznał – strona kościelna sama by sobie nie dała rady. Kard. Nycz powiedział, że dla inicjatorów i twórców muzeum ważne było, by zrealizować zamysł prymasa Józefa Glempa, który chciał ukazać Opatrzność Boską poprzez życie świętych Polaków, zwłaszcza z XX wieku. Jan Paweł II i kard. Wyszyński są właśnie takimi osobami, a muzeum otwierane jest akurat w setną rocznicę urodzin papieża i w roku beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.