EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

DEBATA „KOŚCIÓŁ – CUDZOZIEMIEC W OBCYM ŚWIECIE?” – 10 LISTOPADA, GODZ. 18.00

2 listopada 2022

DEBATA „KOŚCIÓŁ – CUDZOZIEMIEC W OBCYM ŚWIECIE?” – 10 LISTOPADA, GODZ. 18.00

2 listopada 2022

Zachód został zdominowany przez kulturę postchrześcijańską. Katolicy – nie tylko w Polsce – zadają sobie pytanie: jak żyć wiarą w społeczeństwie, które porzuciło chrześcijańską kulturę? Czy Kościół może wycofać się ze świata, którego był (i jest) światłem oraz zaczynem? O istocie Kościoła, ekumenizmie, dialogu międzyreligijnym i powszechnym powołaniu do świętości dyskutować będą uczestnicy kolejnej soborowej debaty w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, która odbędzie się w czwartek 10 listopada o godz. 18.00.

W debacie Kościół – cudzoziemiec w obcym świecie? udział wezmą:

  • dr Justyna Chrabka (Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)
  • red. Paweł Lisicki (Tygodnik „Do Rzeczy”)
  • prof. Michał Wojciechowski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski)

Dyskusję poprowadzi prof. Monika Waluś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Debata odbędzie się w czwartek 10 listopada o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Prymasa Augusta Hlonda 1, pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie. Przed debatą od godz. 16.30 będzie możliwość zwiedzenia z przewodnikiem ekspozycji głównej Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Debata będzie także transmitowana na muzealnym kanale YouTube:

Serdecznie zapraszamy!

* * *

Cykl debat Radość i nadzieja stanowić ma zaproszenie do rozmowy ludzi mających różne wizje Kościoła i odmienną wrażliwość eklezjalną. Zaproszeni do dyskusji zastanawiać się będą nad blaskami i cieniami recepcji Vaticanum II, a także nad rolą patronów Mt 5,14 we wprowadzeniu dorobku soborowego w krwioobieg Kościoła w Polsce, a w przypadku Karola Wojtyły – także w wymiarze powszechnym.

Debatom towarzyszy wystawa plenerowa Radość i nadzieja, przygotowana przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, którą do 8 grudnia br. można oglądać na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej. Autorem niezwykłego projektu graficznego jest młoda artystka Julia Tecmer. Patronat honorowy nad wystawą objął abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Patronat medialny:

Katolicka Agencja Informacyjna uruchomiła internetową zbiórkę. Potrzebuje 49 tys. zł miesięcznieDo Rzeczy – Wikipedia, wolna encyklopediaWażne zmiany w Radiu Warszawa: nowe logo i nowy Poranek

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

MCK pozyskało środki z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Mieroszowskie Centrum Kultury