EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

DOŚWIADCZYĆ WSPÓLNOTY. NIEZNANE FOTOGRAFIE Z POŻEGNANIA PRYMASA WYSZYŃSKIEGO | WYSTAWA 28.05-8.06

29 maja 2021

fot. Mt 5,14/J. Adamczyk

DOŚWIADCZYĆ WSPÓLNOTY. NIEZNANE FOTOGRAFIE Z POŻEGNANIA PRYMASA WYSZYŃSKIEGO | WYSTAWA 28.05-8.06

29 maja 2021

Niepublikowane dotąd zdjęcia z pożegnania prymasa Stefana Wyszyńskiego można oglądać na wystawie plenerowej przed Galerią Kordegarda. Ekspozycja została przygotowana przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury z okazji 40. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia oraz zbliżającej się jego beatyfikacji.

„Prymas uczył nas też bycia wspólnotą, że powinniśmy razem odpowiadać za państwo, które tworzymy. Potrafił jednoczyć Polaków – pokazuje to szczególnie okres trzech dekad kiedy stał na czele polskiego Kościoła, a także jego pogrzeb, który stał się wielką manifestacją wspólnotowości”, mówił otwierając wystawę Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14. Znaczenie wspólnoty podkreślał także Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, zwracając uwagę, że „tak wiele osób, które przeżywały wspólną aksjologię, chciało wyjść i zamanifestować w przestrzeni publicznej to, że są razem i brakuje im Ojca”. Biskup Michał Janocha w imieniu kard. Kazimiera Nycza, arcybiskupa metropolity warszawskiego, dziękował za inicjatywę powstania wystawy jej twórcom. W otwarciu wystawy uczestniczył także Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Patronat nad wystawą objęli: Polskie Radio SA, Katolicka Agencja Informacyjna, „Tygodnik Solidarność” oraz „Do Rzeczy”.

Wystawa Doświadczyć wspólnoty. Nieznane fotografie z pożegnania prymasa Wyszyńskiego (czynna do 8.06 przed Galerią Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu 15)