EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

MT 5,14 FINALISTĄ 14. EDYCJI KONKURSU „WYDARZENIE HISTORYCZNE ROKU”

28 czerwca 2021

14. Wydarzenie Historyczne Roku (plakat Ryszarda Kajzera)

MT 5,14 FINALISTĄ 14. EDYCJI KONKURSU „WYDARZENIE HISTORYCZNE ROKU”

28 czerwca 2021

Ubiegłoroczne otwarcie Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znalazło się w ścisłym finale 14. edycji plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. O ostatecznym wyniku zadecydują internauci, głosy będzie można oddawać do końca sierpnia.

W tym roku do plebiscytu zgłoszono blisko dwieście projektów, z kraju i zagranicy. Komisja konkursowa w składzie: prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), prof. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński), Wojciech Duch (historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia) i Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski) zadecydowała, że do etapu finału zakwalifikowanych zostanie 15 wydarzeń w 3 kategoriach: Wydarzenie, Edukacja oraz Wystawa. Otwarcie ekspozycji głównej Mt 5,14  zostało nominowane w tej ostatniej kategorii. Od 1 lipca swoje głosy oddawać będą mogli wszyscy – i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach.

Wydarzenie Historyczne Roku to pierwszy plebiscyt w Polsce, którego laureatów wyłaniają jurorzy wspólnie z internautami. Rywalizacja angażuje wiele społeczności lokalnych, które chcą wypromować organizowane w swoim środowisku przedsięwzięcia.

Plebiscyt został objęty patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.