EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

DZIEŃ SYBIRAKA Z MT 5,14

24 sierpnia 2023

plakat Światowych Dni Sybiraka z fotografią polskiego cmentarza w Uzbekistanie
Światowy Dzień Sybiraka, Sulejówek 2023

DZIEŃ SYBIRAKA Z MT 5,14

24 sierpnia 2023

17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r. – obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz w inne części Związku Sowieckiego. W tegoroczne obchody, trwające przez cały wrzesień 2023 r., włączy się także Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Na obchody Dnia Sybiraka zaprasza w tym roku Miasto Sulejówek, który wspólnie z Mt 5,14 oraz Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, Miejskim Domem Kultury i Zespołem Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Jana Paderewskiego przygotowało szereg imprez towarzyszących.

PROGRAM:

14 WRZEŚNIA: Ocalić od zapomnienia, godz. 10.00 i 11.30, Miejski Dom Kultury w Sulejówku

Pokazane zostaną filmy dokumentalne o polskich zesłańcach do Kazachstanu, Uzbekistanu i na Syberię, zrealizowane przez grupę dokumentalistów współpracujących z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie. Filmy opowiadają o osobach, które przeżyły gehennę lub też zginęły z wycieńczenia podróżą i życiem w warunkach ekstremalnych. Także o polskich cmentarzach i ludziach dbających do dziś o te nekropolie. Są to opowieści o przenikaniu się kultur, wzajemnej pomocy, największych wartościach i poszukiwaniu swojej ojczyzny. Historie zostały utrwalone w cyfrowej jakości przez Magdalenę Juszczyk i jej zespół. Po projekcji zaplanowano lekcję muzealną oraz dyskusję.

GOŚCIE SPECJALNI:
Piotr Dmitrowicz – dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (poprowadzi lekcję muzealną)
Magdalena Juszczyk – reżyser i producent wykonawczy prezentowanych filmów
Sebastian Zielonka – współtwórca filmów i scenarzysta

16 WRZEŚNIA: Niebo nad stepem, godz. 18.00, Miejski Dom Kultury w Sulejówku

Wernisaż wystawy fotograficznej Magdaleny Juszczyk oraz projekcja filmów dokumentalnych Muszę za nimi jechać oraz Remedium

17 WRZEŚNIA: Msza Święta oraz złożenie kwiatów pod Krzyżem Sybiraka, godz. 12.00, kościół pw. NMP Matki Kościoła w Sulejówku

pnie drzew i zdjęcie lasu

Strefa LAS, fot. Mt 5,14/P. Prusik-Gawryszewska

Światowy Dzień Sybiraka – święto państwowe odbywające się corocznie 17 września w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Pierwsze obchody miały miejsce w 2004 r., zorganizowane przez Związek Sybiraków. 17 września 1939 r. Polska – tocząca ciężkie walki obronne z Niemcami – została zaatakowana przez Związek Sowiecki. Wspólna wojna przeciwko Polsce była wynikiem tajnego porozumienia niemiecko-sowieckiego, agresorzy podzielili między siebie strefy okupacyjne. Polacy zamieszkujący wschodnie województwa Rzeczypospolitej znaleźli się pod okupacją sowiecką i szybko stali się ofiarami terroru. Żołnierze polscy zostali zamknięci w obozach, ponad 20 tys. polskich oficerów zostało zamordowanych. Polska ludność cywilna z kolei w dużej liczbie została zesłana na wschód ZSRS, Wiele osób z powodu złych warunków życia, a także chorób i ciężkiej pracy straciło życie.

Projekt finansowany był przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.