EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI. DROGA ŻYCIA I POSŁUGI DUSZPASTERSKIEJ

21 czerwca 2021

"Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej"

KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI. DROGA ŻYCIA I POSŁUGI DUSZPASTERSKIEJ

21 czerwca 2021

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UKSW ukazała się książka poświęcona życiu i posłudze duszpasterskiej prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wśród autorów tekstów znaleźli się naukowcy z Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – dr Justyna Majewska oraz dr Edgar Sukiennik.

Publikacja stanowi wkład środowiska naukowego w obchody Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Polsce. Dzięki zróżnicowanej proweniencji naukowej poszczególnych autorów, Prymas Tysiąclecia został ukazany w książce nie tylko z perspektywy teologicznej czy historycznej, ale także pedagogicznej i socjologicznej.

Naukowcy z Mt 5,14 poświęcili swoje artykuły działalności x. Stefana Wyszyńskiego jako chrześcijańskiego społecznika (dr Justyna Majewska) oraz jako metropolity warszawskiego (dr Edgar Sukiennik). Jak zauważa ten ostatni, kard. Stefan Wyszyński „kierował Archidiecezją Warszawską przez prawie 33 lata. Posługiwał najdłużej spośród wszystkich dotychczasowych rządców stołecznego arcybiskupstwa. Pod jego rządami Kościół warszawski przeszedł szereg poważnych zmian administracyjnych, prawnych i duszpasterskich. Prymas doprowadził do odbudowy 55 kościołów, które dzięki jego determinacji odzyskały dawny blask i stały się świadectwem woli życia dźwigającego się z ruin miasta. Przeprowadził regotyzację archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdyż jego zdaniem właśnie gotyk najpełniej odzwierciedlał dążenia człowieka ku Bogu, ku sacrum. Toczył heroiczny bój z władzami komunistycznymi… Okazał się człowiekiem opatrznościowym nie tylko jako prymas całego Kościoła w Polsce, ale także jako ordynariusz Archidiecezji Warszawskiej, której pozostał wierny do końca życia”.

Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej (red. x. prof. Ryszard Czekalski), Warszawa 2021