EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

„DOŚWIADCZYĆ WSPÓLNOTY” W KATOWICACH

8 lipca 2021

Wystawa "Doświadczyć wspólnoty. Nieznane fotografie z pożegnania prymasa Wyszyńskiego", Katowice, fot. "Gość Niedzielny"/M. Sudnik-Paluch

„DOŚWIADCZYĆ WSPÓLNOTY” W KATOWICACH

8 lipca 2021

Prezentowana wcześniej w Warszawie wystawa plenerowa Doświadczyć wspólnoty. Nieznane fotografie z pożegnania prymasa Wyszyńskiego przeniosła się na Górny Śląsk, do 21 lipca będzie ją można oglądać przy Skwerze Prymasowskim w Katowicach. Wystawę przygotowało Mt 5,14 we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Na ekspozycję składają się 35 czarno-białych fotografii w krótkim historycznym opracowaniu w językach polskim i angielskim. „Pogrzeb prymasa był manifestacją – nie tylko wiary, ale także zjednoczenia całego narodu, wszystkich środowisk. Jestem pełen nadziei, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i x. Jana Machy będą okazją do pięknych przeżyć we wspólnocie Kościoła” – mówił x. dziekan Andrzej Nowicki, proboszcz kościoła pw. Św. Piotra i Pawła w Katowicach.

Janowi Marii Jackowskiemu, wówczas fotoreporterowi «Tygodnika Solidarność», udało się uchwycić jedność, solidarność i bliskość ludzi, których połączyło jedno – poczucie, że stracili kogoś bliskiego. Tłumy na ulicach były świadectwem formatu i niezwykłości tego, który odszedł. 35 czarno-białych fotografii to unikalny materiał historyczny dokumentujący emocje i nastroje panujące na ulicach Warszawy” – tłumaczył z kolei Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14.

Wystawa prezentowana będzie w województwie śląskim w trzech lokalizacjach – w Katowicach, Częstochowie i Bielsku-Białej. Szczegółowe informacje będą na bieżąco udostępniane na stronie internetowej Mt 5,14.

Patronat nad wystawą objęli: Katolicka Agencja Informacyjna, Polskie Radio SA,  „Do Rzeczy” oraz „Tygodnik Solidarność”.

Wystawa Doświadczyć wspólnoty. Nieznane fotografie z pożegnania prymasa Wyszyńskiego (czynna do 21.07 9-30.06.2021, Skwer Prymasowski, Katowice)