EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

„DOŚWIADCZYĆ WSPÓLNOTY” W CIECHANOWIE

7 września 2021

fot. "Puls Ciechanowa"

„DOŚWIADCZYĆ WSPÓLNOTY” W CIECHANOWIE

7 września 2021

6 września 2021 r.  na deptaku przed siedzibą Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie, odbył się wernisaż przygotowanej przez Mt 5,14 wystawy fotografii Doświadczyć wspólnoty. Ciechanów jest piątym miastem (po Warszawie, Bielsku–Białej, Katowicach i Częstochowie), które zdecydowało się pokazać nieznane fotografie z pogrzebu prymasa Wyszyńskiego.

Uroczystość zainaugurowała Małgorzata Milewska, wicedyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, która powitała zebranych gości. Następnie przemówiła Joanna Potocka–Rak, starosta powiatu ciechanowskiego, która podkreśliła, że wystawa jest wyjątkowym wydarzeniem dla uczczenia Prymasa Tysiąclecia – wspaniałego Polaka i patrioty, a jej znaczenie nabiera szczególnej wymowy w kontekście 40. rocznicy śmierci kard. Wyszyńskiego i zbliżającej się jego beatyfikacji. Później głos zabrał dr Edgar Sukiennik z Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, który opowiedział o okolicznościach powstania wystawy oraz przypomniał wizytę kard. Wyszyńskiego w Ciechanowie. Prymas zatrzymał się tutaj w drodze na uroczystości 400. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki, które odbywały się w Rostkowie 19 sierpnia 1967 r. Witany był entuzjastycznie przez rozradowanych mieszkańców Ciechanowa i okolicznych miejscowości, którzy mimo organizowanych w tym dniu przez władze świeckie imprez rozrywkowych tłumnie wylegli na ulice i plac przed kościołem farnym. Nad wejściem do plebanii zawisł duży transparent z napisem: WDZIĘCZNYM SERCEM WITAMY!.

Pierwszą część uroczystości uwieńczył autor zdjęć pokazywanych na wystawie, obecny senator Jan Maria Jackowski, który podkreślił, że jej bohaterem jest sam prymas, który potrafił jednoczyć ludzi i pomóc im doświadczać poczucia wspólnoty, co można dostrzec na fotografiach z uroczystości pogrzebowych 28–31 maja 1981 r., które zgromadziły setki tysięcy wiernych. Autor wspominał swoją obecność na pogrzebie prymasa, gdy jako fotoreporter młodego „Tygodnika Solidarność” robił zdjęcia i towarzyszyły mu bardzo silne emocje. Fotografie umieścił w specjalnie przygotowanym albumie. Wiosną 2021 r. zwrócił się do Mt 5,14 z prośbą o ich zagospodarowanie i ocalenie od zapomnienia. Dyrekcja bez wahania przystała na tę propozycję, gdyż uznała, że w roku okrągłej rocznicy urodzin i śmierci Stefana Wyszyńskiego ten temat nabiera szczególnego znaczenia. Tak zrodził się pomysł zorganizowania wystawy i albumu, który ukaże się tuż po beatyfikacji prymasa.

Wieczorem w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki rozpoczęła się druga część uroczystości – spektakl słowno–muzyczny Polskę mam w sercu w wykonaniu znanego aktora scen polskich Jerzego Zelnika oraz kwartetu smyczkowego. Artysta przytaczał wypowiedzi prymasa z różnych lat jego życia, a w tle pojawiały się zdjęcia prymasa, zarówno z wystąpień publicznych, jak i tych o bardziej prywatnym charakterze, m.in. z wakacyjnego wypoczynku w Tatrach i Choszczówce.

Wystawę można oglądać do końca września przed gmachem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie, po czym będzie ona odwiedzać kolejne miasta Polski.

Magdalena Broda, Mt 5,14

fot. „Puls Ciechanowa”