EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

Debata „Polityka wschodnia Stolicy Apostolskiej”

12 stycznia 2022

Debata „Polityka wschodnia Stolicy Apostolskiej”

12 stycznia 2022

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zapraszają 𝟮𝟬 𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝗶𝗮 (𝗰𝘇𝘄𝗮𝗿𝘁𝗲𝗸) 𝟮𝟬𝟮𝟮 𝗿. 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟴:𝟬𝟬 𝗻𝗮 𝗱𝗲𝗯𝗮𝘁𝗲̨ 𝗽𝗼𝘀́𝘄𝗶𝗲̨𝗰𝗼𝗻𝗮̨ 𝗽𝗼𝗹𝗶𝘁𝘆𝗰𝗲 𝘄𝘀𝗰𝗵𝗼𝗱𝗻𝗶𝗲𝗷 𝗦𝘁𝗼𝗹𝗶𝗰𝘆 𝗔𝗽𝗼𝘀𝘁𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷 Spotkanie odbędzie się w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w warszawskim Wilanowie. Dla osób, które nie będą mogły dotrzeć przewidziana jest również transmisja on line.
Jak się rozwijał dialog Kościoła katolickiego z rosyjskim prawosławiem za pontyfikatu Jana Pawła II i Benedykta XVI? Jakie poglądy na temat wschodniego chrześcijaństwa miał polski papież? Czy Franciszek zmienił politykę swoich poprzedników? Jakie były główne wektory polityki Stolicy Apostolskiej wobec Związku Sowieckiego?
Oto tylko niektóre pytania, które zadamy w trakcie dyskusji „Polityka wschodnia Stolicy Apostolskiej” z udziałem Hanny Suchockiej, Pawła Kowala i Andrzeja Grajewskiego. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Polak. Będzie ona połączona z promocją publikacji „Stolica Apostolska wobec Rosji i wschodniego chrześcijaństwa. Od Jana Pawła II do Franciszka” wydanej przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.
Przed spotkaniem zapraszamy do zwiedzania Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Dla uczestników debaty wejście do muzeum jest bezpłatne!
𝗠𝗼́𝘄𝗰𝘆:
𝗛𝗮𝗻𝗻𝗮 𝗦𝘂𝗰𝗵𝗼𝗰𝗸𝗮 – polska polityk, prawniczka i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1992–1993 prezes Rady Ministrów, w latach 1997–2000 minister sprawiedliwości i prokurator generalny, w latach 2001–2013 ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim, w latach 1980–1985 i 1989–1991 posłanka na Sejm PRL VIII kadencji i na Sejm kontraktowy oraz w latach 1991–2001 na Sejm I, II i III kadencji, w latach 2015–2016 pierwsza wiceprzewodnicząca „komisji weneckiej”. Dama Orderu Orła Białego.
𝗣𝗮𝘄𝗲ł 𝗞𝗼𝘄𝗮𝗹 – profesor, pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk i Kolegium Europejskiego Natolin, historyk, publicysta, poseł do Parlamentu Europejskiego (2009-2014), poseł na Sejm V, VI i IX kadencji (2005–2009, od 2019), były wiceminister spraw zagranicznych. Specjalizuje się w historii współczesnej (w tym w historii PRL), polityce wschodniej Polski i Unii Europejskiej. W 2015 r. z Mariuszem Cieślikiem opublikował książkę „Jaruzelski. Życie paradoksalne”. Autor książki „Testament Prometeusza” poświęconej kształtowaniu się polskiej polityki wschodniej w okresie transformacji oraz wyjaśnieniu jej genezy.
𝗔𝗻𝗱𝗿𝘇𝗲𝗷 𝗚𝗿𝗮𝗷𝗲𝘄𝘀𝗸𝗶 – doktor, politolog, dziennikarz katolicki, w latach 1999–2006 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Studiował na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, w 2001 r. uzyskał stopień doktora nauk politycznych. Od 1981 r. związany z redakcją tygodnika „Gość Niedzielny”. W 1980 wstąpił do Solidarności, redagował lokalne biuletyny związku „Naszą Solidarność” i „Zderzenie”, wchodził w skład rady programowej Wszechnicy Podbeskidzia. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował pomoc dla internowanych i ich rodzin, działał w Duszpasterstwie Ludzi Pracy, współpracował z prasą niezależną. W 1987 r. zaangażował się w działalność podziemnej Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W 1989 r. organizował manifestacje m.in. w obronie Václava Havla.
𝗚𝗿𝘇𝗲𝗴𝗼𝗿𝘇 𝗣𝗼𝗹𝗮𝗸 – dziennikarz katolicki, działacz ekumeniczny, twórca filmów dokumentalnych, autor ponad 30 książek o tematyce papieskiej, hagiograficznej i misyjnej, stały felietonista tygodnika „Niedziela”, zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, laureat nagrody dziennikarskiej „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka (2003 ) i nagrody „Totus” za upowszechnianie wiedzy o Janie Pawle II (2007)
𝗞𝗶𝗲𝗱𝘆?
20 stycznia (czwartek) 2022 r, godz. 18:00
𝗚𝗱𝘇𝗶𝗲?
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Prymasa Augusta Hlonda 1, Warszawa. Kopuła świątyni Opatrzności Bożej.
𝗢𝗯𝗼𝘄𝗶𝗮̨𝘇𝘂𝗷𝗮̨ 𝘇𝗮𝗽𝗶𝘀𝘆!
Prosimy o wypełnienie formularza: http://form.cprdip.pl/to/konferencja

Transmisja na kanałach FB organizatorów oraz na YouTube:

CPRDiP: https://www.youtube.com/watch?v=9iMiNDAeDzw

Centrum JP2: https://www.youtube.com/watch?v=TGREEbGZ1J4