EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

Debata „Kapłani Solidarności i ich rola w budowaniu solidarności narodowej w czasach próby”.

17 grudnia 2021

Debata „Kapłani Solidarności i ich rola w budowaniu solidarności narodowej w czasach próby”.

17 grudnia 2021

W czwartek 16 grudnia o g. 18.00  odbyła się debata Kapłani Solidarności i ich rola w budowaniu solidarności narodowej w czasach próby.

Kapelani Solidarności byli fenomenem walk o niepodległość – mówił dyrektor Mt 5,14 Piotr Dmitrowicz. Zaznaczył, że warto w tych grudniowych dniach przypominać rolę polskiego Kościoła, począwszy od momentu narodzin Solidarności, a tak naprawdę, od pierwszej pielgrzymki  Jana Pawła II do Polski, która ducha Solidarności rozpaliła.

Debata z udziałem ks infułata Jana Sikorskiego, Mateusza Wyrwicha i Grzegorza Polaka z-cy dyrektora Mt 5,14 związana była z prezentowaną w Muzeum wystawą „Księża Solidarności” przygotowaną przez Instytut Dziedzictwa Solidarności.

Były kapelan „Solidarności” ksiądz infułat Jan Sikorski podkreślił, że Kościół katolicki i Solidarność miały ogromny wkład w obalenie komunizmu w Polsce i na świecie. – Przez całe wieki Kościół był blisko ludzi i zawsze z natury rzeczy przeciwstawiał się różnym mafiom, które nam dokuczały i które głównie uderzały w księży właśnie i tych księży mordowali. Tak ksiądz Jerzy Popiełuszko zginął i kilku następnych duchownych. Sam się dowiedziałem, z ogromnym zdziwieniem, że jestem też na liście. Człowiek sobie sam z tego sprawy nie zdawał – opowiadał.

Całość na YT #Mt14 https://tiny.pl/9fvbs