EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

DEBATA „15 DNI, KTÓRE WSTRZĄSNĘŁY POLSKĄ” – 18.11, GODZ. 18

15 listopada 2021

"Zamach na Papieża - śmierć Prymasa. 15 dni, które wstrząsnęły Polską", 18.11.2021 r. g. 18

DEBATA „15 DNI, KTÓRE WSTRZĄSNĘŁY POLSKĄ” – 18.11, GODZ. 18

15 listopada 2021

W czwartek 18 listopada o g. 18.00 zapraszamy na debatę Zamach na Papieża – śmierć Prymasa. 15 dni, które wstrząsnęły Polską. Spotkanie odbędzie się w Oddziale Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy pl. Bankowym 1A.

Debata poświęcona będzie wyjątkowemu momentowi w polskiej historii: majowi roku 1981 i „15 dniom, które wstrząsnęły wówczas Polską”. 13 maja 1981 r. doszło do zamachu na papieża Jana Pawła II na placu Świętego Piotra w Rzymie i cała Polska zamarła. Dwa tygodnie później odszedł Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński, a jego pogrzeb zamienił się w wielką patriotyczną demonstrację, w trakcie której cały naród żegnał „niekorowanego króla Polski”.

Co działo się w ciągu tych kilkunastu dni nad Wisłą? Jakie znaczenia miał maj 1981 r. dla kondycji Polaków? Jak reagowali na te dramatyczne wydarzenia przedstawiciele komunistycznej władzy, dostojnicy Kościoła i zwykli ludzie? Czy wydarzenia maja 1981 r. ułatwiły wprowadzenie stanu wojennego pół roku później? O tym wszystkim rozmawiać będą uczestnicy organizowanej przez Mt 5,14 debaty:

Piotr Dmitrowicz – historyk, dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Sławomir Cenckiewicz – historyk, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego

Jan Maria Jackowski – historyk, senator RP

Paweł Kowal – historyk i politolog, poseł na Sejm RP

Debatę, która odbywa się pod patronatem Polskiego Radia 24, poprowadzi red. Rafał Dudkiewicz.

Pretekstem do spotkania jest ukazanie się albumu Doświadczyć wspólnoty. Pożegnanie prymasa Wyszyńskiego w obiektywie Jana Marii Jackowskiego (Warszawa 2021), ukazującego niepublikowane dotąd fotografie z pogrzebu Prymasa Tysiąclecia: „Mam nadzieję, że album, który mam zaszczyt oddać do Państwa rąk, choć trochę przybliży fenomen poczucia jedności, jaki budził w  ludziach kardynał Wyszyński. Dzięki unikatowym fotografiom wykonanym przed laty przez Jana Marię Jackowskiego, mamy możliwość poczuć to narodowe poruszenie, które mogło zostać wywołane wyłącznie stratą kogoś bliskiego i bardzo ważnego”, napisał we wstępie do albumu Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14.

 

Debata Zamach na Papieża – śmierć Prymasa. 15 dni, które wstrząsnęły Polską

czwartek 18 listopada 2021 r., g. 18.00

Oddział Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, pl. Bankowy 1A

WSTĘP WOLNY

Debata transmitowana będzie w mediach społecznościowych Mt 5,14: