EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

CZY SOBÓR BYŁ POTRZEBNY? INAUGURACJA DEBAT W 60. ROCZNICĘ VATICANUM II

4 października 2022

CZY SOBÓR BYŁ POTRZEBNY? INAUGURACJA DEBAT W 60. ROCZNICĘ VATICANUM II

4 października 2022

W 60. rocznicę rozpoczęcia Vaticanum II, Mt 5,14 zaprasza na cykl debat z udziałem teologów i publicystów. Inauguracja debat, w której udział wezmą kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski oraz abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, odbędzie się 13 października br. o g. 17.30 w siedzibie Muzeum przy ul. Prymasa Augusta Hlonda 1, pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej.

W pierwszej debacie pt. Czy Sobór był potrzebny? udział wezmą prof. Michał Białkowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), x. prof. Janusz Bujak (Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie), red. Zbigniew Nosowski („Więź”) oraz x. prof. Robert Skrzypczak (Akademia Katolicka w Warszawie).

* * *

W zamierzeniu organizatorów cykl debat ma stanowić zaproszenie do rozmowy ludzi mających różne wizje Kościoła i odmienną wrażliwość eklezjalną. Zaproszeni do dyskusji zastanawiać się będą nad blaskami i cieniami recepcji Vaticanum II, a także nad rolą patronów Mt 5,14 we wprowadzeniu dorobku soborowego w krwioobieg Kościoła w Polsce, a w przypadku Karola Wojtyły – także w wymiarze powszechnym.

Debata będzie transmitowana na muzealnym kanale YouTube: