EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

„CZAS TO MIŁOŚĆ” W OPOCZNIE

4 listopada 2021

Wystawa "Czas to miłość", Opoczno

„CZAS TO MIŁOŚĆ” W OPOCZNIE

4 listopada 2021

Plenerowa wystawa Czas to miłość, upamiętniająca prymasa Stefana Wyszyńskiego, została uroczyście otwarta w Opocznie. Ekspozycja, która stanęła przed miejscowym Miejskim Domem Kultury, przygotowana została przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

– Wystawa Czas to miłość prezentuje najważniejsze słowa Prymasa Tysiąclecia z kolejnych dekad jego życia, – tłumaczył Julian Adamczyk, kierownik działu edukacji Muzeum. – To co tutaj widzimy to jest 10 tablic. Pokazują one życie Stefana Wyszyńskiego w jego wypowiedziach – mówił podczas otwarcia ekspozycji w Opocznie. W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli także m.in. senator Rafał Ambrozik, poseł Robert Telus oraz wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. Nie zabrakło też lokalnych samorządowców ze starostą Marcinem Baranowskim i burmistrzem Dariuszem Kosno na czele oraz opoczyńskiej młodzieży.

Plenerową wystawę Czas to miłość będzie można oglądać w Opocznie do 13 listopada. Jej otwarciu towarzyszyły lekcje muzealne w miejscowych szkołach, poświęcone życiu i działalności kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wystawa Czas to miłość w nowatorskiej formie graficznej prezentuje najważniejsze słowa Prymasa Tysiąclecia z kolejnych dekad jego życia. Znajdą się na niej także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa. Wybrane maksymy mają charakter uniwersalny, wciąż mogą stanowić życiowy drogowskaz dla każdego odwiedzającego ekspozycję.

Celem ekspozycji będzie pokazanie obrazu Prymasa Tysiąclecia jako kogoś, kto niezależnie od okoliczności – często dramatycznych kierował się w życiu po prostu miłością. Ten fakt świadczy o jego wielkości. Prymas Wyszyński był człowiekiem dobrym, serdecznym, wyrozumiałym i mądrym. Wobec samego siebie, wobec współpracowników, wobec wiernych i wobec swoich wrogów zawsze stosował zasadę przebaczenia i miłości.

Patronat honorowy nad wystawą objął prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa Czas to miłość, Miejski Dom Kultury (ul. Edmunda Biernackiego, Opoczno), czynna do 13 listopada