EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

BOŻE NARODZENIE 2022

21 grudnia 2022

Guido Reni "Odpoczynek w drodze do Egiptu" (1637)

BOŻE NARODZENIE 2022

21 grudnia 2022

…gdy przeglądamy codzienną prasę okresu Bożego Narodzenia, nie spotykamy tam prawie tytułu tych Świąt. Mówi się o jakichś świętach, rysuje się gałązki choinkowe, czasem świeczki – ale przesłania się Światłość. Nie znajdujemy w tych sprzedawanych po sklepach i kioskach publikacjach wychodzących w języku polskim świadectwa o tym Święcie, z któregośmy się poczęli i narodzili jako naród.

Ale chociaż taki jest wygląd prasy świątecznej w naszej współczesnej Ojczyźnie, to przecież ze wszystkich stron odzywają się kolędy. Ludzie śpiewają je nie tylko na pasterkach, ale i po domach. Wszędzie jarzą się światła choinek. To nie tylko tradycja bez pokrycia – to jakaś prawda o tym, kim jesteśmy jako naród. To jakaś prawda o tym, jak bardzo urodziliśmy się i rodzimy się z roku na rok, z pokolenia na pokolenie, wciąż razem z Nim w tę Noc. «Ta Noc jest dla nas Święta» – pisał Wyspiański.

+ Karol Kardynał Wojtyła, Boże Narodzenie 1976

 

Niech wśród nocnej ciszy towarzyszą nam słowa kolędy i radość najbliższych, pozwalające odrodzić się na nowo i wzmocnić te wzajemne więzi, które na co dzień zespalają rodzinę i wspólnotę.

Dyrektor Piotr Dmitrowicz

wraz z zespołem Mt 5, 14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

 

 

 

Poznaj godziny otwarcia Mt 5,14 w okresie świąteczno-noworocznym.