EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

SPOTKANIE AUTORSKIE „KARDYNAŁ WYSZYŃSKI. BŁOGOSŁAWIONY NA NOWE TYSIĄCLECIE”

20 września 2021

SPOTKANIE AUTORSKIE „KARDYNAŁ WYSZYŃSKI. BŁOGOSŁAWIONY NA NOWE TYSIĄCLECIE”

20 września 2021

Spotkanie z autorami książek zainspirowanymi nauczaniem prymasa Stefana Wyszyńskiego to wspólna propozycja kulturalna Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Wydawnictwa M. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 25 września o godz. 15.00.

Myśl Prymasa Tysiąclecia jest ciągle żywa i aktualna. Teksty, które po sobie pozostawił – programy duchowej odnowy, homilie, dokumenty – stanowią zarówno świadectwo wiary, nadziei i miłości, jak i wielką inspirację oraz motywację do pracy nad sobą.

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jakim człowiekiem był Prymas Tysiąclecia, a także o tym, czego dzisiaj, 40 lat po jego śmierci, możemy się wciąż od niego nauczyć. Rozmówcy podzielą się wspomnieniami związanymi z nowym Błogosławionym, kulisami pogrzebu i beatyfikacji.

Podczas spotkania obecni będą autorzy książek:

Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Mt 5,14: Najbardziej lubił nasturcje

Marian Romaniuk: Stefan Wyszyński. Aforyzmy

Jan Maria Jackowski: Doświadczyć wspólnoty. Pożegnanie prymasa Wyszyńskiego w obiektywie Jana Marii Jackowskiego

oraz pozostali goście:

Anna Biskupska (Mt 5,14), która opowie o książce Anny Rastawickiej Ten zwycięża, kto miłuje

Piotr Słabek (redaktor naczelny Wydawnictwa M), który przedstawi książkę ks. Bronisława Piaseckiego i Marka Zająca Prymas Wyszyński nieznany

Przemysław Janiszewski, blog i kanał Moc w Słabości

  

GDZIE: Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, ul. Prymasa Augusta Hlonda 1

KIEDY: 25 września 2021 r., godz. 15.00

Wstęp jest bezpłatny. Po zakończeniu spotkania przewidziane jest oprowadzanie po Muzeum.

 

Więcej o książkach:

Grzegorz Polak Najbardziej lubił nasturcje

Książka przedstawia nieznane fakty z życia prymasa Stefana Wyszyńskiego i rozwija rzadko poruszane wątki z jego nauczania. Należą do nich m.in. stosunek do Żydów, pomoc udzielana Kościołowi na Wschodzie, czy działalność na rzecz jedności chrześcijan. Osobny rozdział poświęcony został postawie prymasa wobec kobiet. ­Dowartościowanie roli kobiet w Kościele oraz powierzanie im bardzo ważnych zadań było niespotykane w jego czasach i dziś może być wzorem dla wielu hierarchów Kościoła. Mimo tego zarzucano mu, że był zbyt konserwatywny, oderwany od realiów życia, oschły i niewzruszony. Autor w błyskotliwy sposób podważa te stereotypy, które narosły wokół postaci Prymasa Tysiąclecia.

Marian i Hanna Romaniukowie Stefan Wyszyński. Aforyzmy

Z okazji beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego ukazał się 8-tomowy zbiór jego aforyzmów. Autorzy dokonali wyboru spośród ogromnego materiału źródłowego, myśli i sentencji Stefana Wyszyńskiego. Teksty te ułożono w 8 tematycznych tomów: Wiara, Człowiek, Rodzina, Ojczyzna, Duchowieństwo, Społeczeństwo, Medytacje i Praca.

Album Doświadczyć wspólnoty. Pożegnanie Prymasa Wyszyńskiego w obiektywie Jana Marii Jackowskiego

Niezwykły album zdjęć z pogrzebu Prymasa Tysiąclecia. Ich autorem jest obecny senator Jan Maria Jackowski, który w tamtym czasie był reporterem „Tygodnika Solidarność” i uwiecznił kilka dni z ostatniego pożegnania prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Anna Rastawicka Ten zwycięża, kto miłuje

Wspomnienia Anny Rastawickiej o prymasie Stefanie Wyszyńskim. Autorka bestsellerowej książki przez 12 lat pracowała z kardynałem i mieszkała w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Była świadkiem codziennego życia prymasa. Poza historią życia dzieli się z czytelnikiem także jego codziennymi zwyczajami – zarówno zawodowymi, jak i osobistymi – a także przybliża jego postać i pracę.

Bronisław Piasecki, Marek Zając Prymas Wyszyński nieznany

Wspomnienia ks. Bronisława Piaseckiego, ostatniego kapelana prymasa Stefana Wyszyńskiego, to książka absolutnie unikatowa. Przynosi wiele historii dotychczas nieznanych i nigdy niepublikowanych: począwszy od przedwojennej działalności ks. Wyszyńskiego, przez posługę biskupa lubelskiego i pierwsze lata Prymasostwa, okres aresztowania i Millenium – aż po lata 70. i czas „Solidarności”.

Podczas spotkania będzie można nabyć wszystkie te pozycje, dostępne także w Sklepie Mt 5,14.

Transmisja ze spotkania autorskiego: