EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

BEZRĘKI WIRTUOZ GITARY W MT 5,14

10 września 2021

Tony Meléndez w Mt 5,14, fot. Mt 5,14/A. Micek

BEZRĘKI WIRTUOZ GITARY W MT 5,14

10 września 2021

Mt 5,14 odwiedził niezwykły gość: 59-letni Tony Meléndez, amerykański gitarzysta pochodzenia nikaraguańskiego, który gra przy pomocy stóp. Artysta wziął udział w premierze teledysku piosenki Gabi Gąsior Czas to miłość.

Tony Meléndez został serdecznie przywitany przez dyrekcję Mt 5,14,  obejrzał wystawę Niebo otwarte poświęconą prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu i matce Elżbiecie Róży Czackiej, a po zwiedzeniu ekspozycji głównej Muzeum wziął udział w oficjalnej premierze teledysku do piosenki Gabi Gąsior Czas to miłość.

Tony Meléndez urodził się bez obu rąk, co było efektem zażycia przez jego ciężarną matkę niebezpiecznego talidomidu. W wieku kilkunastu lat zaczął się uczyć grać na gitarze. Pierwszy koncert dał jako 23-latek.

Przełomem w jego karierze stał się występ 15 września 1987 r. podczas spotkania Jana Pawła II z młodzieżą na stadionie Coloseum w Los Angeles. Meléndez wykonał wówczas pieśń Never Be the Same, grając palcami stóp na przymocowanej do podłogi gitarze. Papież słuchał jej najwyraźniej głęboko poruszony. Kiedy muzyk skończył, Jan Paweł II podkasał sutannę, zszedł z podium i przytulił bezrękiego artystę. Powiedział wówczas słowa, które Tony’emu zapadły głęboko w serce: „Życzę Ci, abyś nadal dawał nadzieję wszystkim, wszystkim ludziom.”

Meléndez jeszcze trzykrotnie wystąpił przed Janem Pawłem II: podczas Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie w sierpniu 1991 r. oraz dwukrotnie w Watykanie. Był także gościem ŚDM w Krakowie w 2016 r., z udziałem papieża Franciszka.

Grzegorz Polak, Mt 5,14

 

fot. Mt 5,14/A. Micek