EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

„BĘDZIESZ MIŁOWAŁ” – I MIEJSCE DLA PROJEKTU WOLONTARIACKIEGO MT 5,14

11 grudnia 2020

„BĘDZIESZ MIŁOWAŁ” – I MIEJSCE DLA PROJEKTU WOLONTARIACKIEGO MT 5,14

11 grudnia 2020

Historyczny projekt wolontariacki Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Będziesz miłował zdobył I miejsce w prestiżowym konkursie Pokaż się z dobrej strony, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu. Nagrodę odebrały Ewa Celińska-Pyśk oraz Joanna Krzyżanowska z Działu Wolontariatu Mt 5,14.

 

Doceniony został fakt, że Muzeum zaproponowało wolontariat osobom autentycznie zainteresowanym historią, także wolontariuszom niepełnoletnim. W dodatku oferta ze względu na sytuację pandemiczną została sformułowana tak, by wolontariusze mogli współpracować on-line.

Realizowany przez Mt 5,14 projekt rozpoczął się w 2019 roku. W I edycji na ulicach Warszawy wolontariusze we współpracy z harcerzami opowiadali historię prymasa Stefana Wyszyńskiego, patrona Muzeum, który był kapelanem Zgrupowania AK Kampinos podczas powstania warszawskiego.

Z powodu pandemii została zmieniona formuła projektu, wolontariusze mogli odtąd współpracować on-line. Cel przez cały czas pozostawał ten sam – przybliżyć i upamiętnić sylwetki kolejnych kapelanów Powstania Warszawskiego. Istotne było również, aby wolontariusze mogli poszerzyć swoją wiedzę historyczną.

Właściwe prace w zmienionej formuje wolontariusze Muzeum rozpoczęli 1 sierpnia 2020 r. Pierwszym etapem było uczestnictwo w wykładzie o Powstaniu Warszawskim i udział w szkoleniu o podstawach pracy historyka – wszystkie spotkania odbywały się w przestrzeni wirtualnej. Następnie ochotnicy przystąpili do zbierania i weryfikowania materiałów. ostatnim etapem prac było pisanie biogramów. Na każdym etapie wolontariusze mogli liczyć na opiekę mentorów – tym przypadku byli to profesjonalni historycy.

Prace nad II edycją projektu Będziesz miłował zakończyły się 2 października, w rocznicę kapitulacji powstania warszawskiego. Przez 63 dni wolontariusze napisali 12 biogramów. Poza tym do każdego z nich przygotowali wirtualne spacery po warszawskich miejscach związanych z działalnością kapelanów. Efekty pracy wolontariuszy Mt 5,14 można znaleźć na stronie internetowej:

https://mt514.pl/bedziesz-milowal

 

 

źródło: Centrum Wolontariatu